Odškodnění od Hitlera

Ve Švandově divadle se bude 9. ledna účtovat s českou minulostí a zejména s letitým problematickým vztahem české společnosti k sudetským Němcům a jejich poválečnému vyhnání. Divadlo uvede dramatizaci románu Radky Denemarkové Peníze od Hitlera.

(rs)

31.12.2009 16:00

Kritické vypořádávání se s národní minulostí a zejména s jeho temnějšími kapitolami není na českých scénách příliš obvyklé. Ač se v souvislosti s oslavami dvacátého výročí pádu komunismu s inscenacemi snažícími se postihnout tento společenský přelom přece jen trochu roztrhl pytel.

Ve Švandově divadle budou ovšem v sobotu 9. ledna skrze dramatizaci románu Radky Denemarkové Peníze od Hitlera účtovat s minulostí vzdálenější, s poválečnými osudy sudetských Němců, jejich odsunem a s bezprávím páchaným ze strany Čechů i na těch, kterým bylo milostivě umožněno zůstat.

V groteskně hořkém příběhu se setkáváme s Gitou Lauschmannovou, silnou hrdinkou s tajemnou minulostí, která se vrací do rodné vsi jménem Puklice, odkud ji kdysi odvezli do koncentračního tábora. Do Puklic se ale vrátila už jednou, před šedesáti lety – a v rodném domě ji čekalo nemilé překvapení. Její domov už nebyl jejím domovem. Teď je Gita znovu „doma“ a chce konečně dosáhnout spravedlnosti. Jenže v Puklicích jako by se zastavil čas a o minulosti nechce nikdo slyšet, natož pak napravovat její křivdy. Gitin tragický příběh navíc místní rodáci znají z jiné perspektivy – z vyprávění svých otců a dědů.

„V jednadvacátém století dostane Gita Lauschmannová finanční odškodnění z německé strany za léta strávená v koncentračním táboře. Pro ni to však stále jsou a budou peníze od Hitlera. Děj připomíná jakési groteskní panoptikum středoevropského prostoru, jde Čechům proti srsti; rozhodla jsem se vložit prsty do rány,“ říká o svém románu vydaném roku 2004 brněnským nakladatelstvím Host, který má být v brzké době v mezinárodní koprodukci také zfilmován, Radka Denemarková.

Autorem dramatizace a zároveň režisérem inscenace je Michal Lang. Hlavní postavu Gity Lauschmannové ztvární Marie Málková. V dalších rolích se představí Šárka Vaculíková, Jan Hofman, Viktor Limr, Kristýna Frejová, Lenka Ouhrabková, Ondřej Volejník a další.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.