Klaus podepsal novelu o snížení platů ústavních činitelů

Prezident podepsal vládní novelu, podle níž se platy představitelů státu včetně soudců a státních zástupců sníží v příštím roce o pět procent. Pokud by novela nebyla přijata do konce roku, platy politiků, soudců i žalobců by v lednu skokově vzrostly.

(čtk)

17.12.2010 17:00

404635_mediafax_david_polivka

Prezident České republiky Václav Klaus. Foto David Polívka, Mediafax

Prezident Václav Klaus v pátek podepsal vládní novelu, podle níž se platy představitelů státu včetně soudců a státních zástupců sníží v příštím roce o pět procent. Pro ČTK to uvedl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Radim Ochvat. Snížení mezd se týká i hlavy státu a je jedním z úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu.

Prezident novelu podepsal jen den po jejím schválení v Senátu. Pokud by nebyla přijata do konce roku, platy politiků, soudců i žalobců by v lednu skokově vzrostly. Například u zákonodárců na 75 000 korun měsíčně z nynějších zhruba 59 000 korun. Novela jim základní plat sníží pro příští čtyři roky na 55 900 korun měsíčně.

Podobně předseda parlamentního klubu či výboru má pobírat 78 700 korun, stejně jako člen NKÚ. Ministři, ústavní soudci a místopředsedové parlamentních komor mají mít základní plat 106 600 korun, premiér, předseda Ústavního soudu a předsedové Sněmovny a Senátu pak 150 100 korun. Klausův základní plat se podle novely sníží na 186 300 korun měsíčně.

Soudci a žalobci mají mít nižší platy jen v příštím roce, přičemž v případě soudců se jejich mzdy mají v letech 2012 až 2014 vrátit na loňskou úroveň. Základní mzda začínajícího okresního soudce by pak měla být 47 600 korun, od roku 2012 ale 50 100 korun. Mzda by se zvyšovala podle délky praxe. Začínající žalobce má příští rok brát 41 000 korun.

Přinejmenším soudci patrně novelu znovu napadnou u Ústavního soudu, který už zrušil letošní čtyřprocentní snížení jejich platů a rozhodnout má ještě o stejné stížnosti žalobců. Pokud by Ústavní soud svým kolegům z nižších soudních stupňů znovu vyhověl, novela počítá s tím, že by se koeficient výpočtu platu soudců snížil z trojnásobku na 2,5násobek průměrného platu v nepodnikatelské sféře, u žalobců z 2,7násobku platu v nepodnikatelské sféře na 2,25násobek.

Jinak bude příští rok platová základna pro představitele státu představovat 51 731 korun, pro soudce 54 005 korun v příštím roce a 56 849 korun v dalších třech letech a pro žalobce 46 557 korun pro rok příští.

Pětiprocentní snížení souvisí s desetiprocentním snížením objemu peněz na platy ve veřejné správě. Poslanci a senátoři mají už letos platy nižší o čtyři procenta ve srovnání s loňským rokem, celkově tedy budou mít platy nižší o devět procent.

Novela jim navíc odnímá nárok na bezplatnou městskou hromadnou dopravu a bere jim rovněž možnost nechat si proplácet vnitrostátní letenky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.