Jančíkův mluvčí "omylem" mazal z Wikipedie skandály svého šéfa

Skandály mazal omylem, i když vlastně smazané informace měnit chtěl, protože mu vadily. Správcům Wikipedie se omluvil, diví se ale, proč už heslo nemůže editovat.

(jm)

30.12.2009 16:33

Jancik_wiki_mediafax_vit_drbal

Starosta Jančík prý nemá se změnami na Wikipedii nic společného. Foto Vít Drbal, Mediafax; Logo Wikimedia Commons

S dobrými úmysly, jenom trochu nešikovný – takový je podle vlastních slov tiskový mluvčí starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) Radovan Myslík, který na stránkách internetové encyklopedie Wikipedia opakovaně mazal informace o skandálech, které jsou s jeho šéfem spojovány.

Wikipedia je kolektivní dílo, na kterém se v principu mohou podílet všichni uživatelé internetu. Správci nicméně případy internetového vandalismu, za jaké je možné sérii Myslíkových činů považovat, řeší velmi rychle – obvykle v řádu desítek minut.

„Já jsem Wikipedii dosud needitoval, proto jsem nevěděl, jak mám postupovat. Chtěl jsem tam dát jen odkaz na starostův životopis a jeho webové stránky. Omylem jsem však to ostatní smazal," tvrdil Myslík. Zároveň ale uvedl, že některé informace o Jančíkovi na Wikipedii skutečně měnil. „Večer jsem to zkoušel, vadily mi nepravdivé informace, tak jsem to měnil. Starosta třeba nepřejel strážníka,“ řekl Myslík ve vyjádření pro MF Dnes.

Správci Wikipedie po několika Myslíkových pokusech citlivé informace odstranit stránku raději uzamkli, nyní už je ale opět aktualizovaná a obsahuje informace o článku v MF Dnes, který o Myslíkově činnosti informuje. „Zkrátka, někdo editovat může, někdo ne,“ citoval Myslíkovu reakci Pražský deník. „Pokud je Wikipedie tak nezávislá, jak o sobě tvrdí, proč bych já, který nejsem politik, nemohl články editovat?“ pokračoval v úvahách Myslík. Za své počínání se již nicméně správcům Wikipedie omluvil.

Vymazané části hesla obsahovaly informace o tom, že Jančík přejel strážníka, který mu chtěl zabránit v jízdě po uzavřeném Mánesově mostě, o podezření z korupce, o malém počtu preferenčních hlasů ve volbách a podobně. „O takto brutální zásah do encyklopedie se dosud žádný z českých politiků nepokusil. Wikipedie je v celém světě naprosto apolitická a nezávislá, proto je něco podobného nepřípustné,“ citovala MF Dnes jednoho z českých správců Wikipedie. Samotný Jančík nicméně tvrdí, že se změnami nemá nic společného a že šlo o samostatnou aktivitu jeho mluvčího.

Další informace:
Idnes.cz Milan Jančík v lepším světle
iHNed.cz Mluvčí Jančíka smazal z Wikipedie starostovy skandály. Vícekrát, prý omylem
Pražský deník Lepší starosta Jančík? Na internetu ano
Wikipedia Milan Jančík


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.