ČSSD požaduje mimořádné jednání Sněmovny kvůli výpovědím lékařů

Sociální demokraté svolali mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli situaci ve zdravotnictví. Pokud vláda nezačne jednat, může dle Davida Ratha dojít k úplnému zhroucení poskytování zdravotní péče v České republice.

(vd)

14.12.2010 17:07


Spoluautor: ČTK

413455_mediafax_ales_behounek

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Kvůli hromadným odchodům lékařů hrozí v některých krajích úplné zhroucení zdravotní péče, řekl v úterý novinářům stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Sociální demokracie proto předala předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové žádost o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

V úvodu dnešního (řádného) jednání Sněmovny sociální demokraté neuspěli s požadavkem, aby ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 Poslaneckou sněmovnu informoval o opatřeních proti výpovědím lékařů.

Sociální demokraté se sice pokusili zařadit na jednání Sněmovny bod, v jehož rámci by poslanci mohli o situaci ve zdravotnictví debatovat, avšak ani hlasy komunistů sociálním demokratům nestačily k prosazení tohoto požadavku. Pro bylo jen 68 za 169 přítomných poslanců, proti byla koalice.

„ČSSD se dnes opakovaně pokoušela zařadit na jednání Poslanecké sněmovny mimořádný bod k aktuální kritické situaci ve zdravotnictví tak, aby ministr zdravotnictví Leoš Heger podal informaci o současném stavu odchodů lékařů a především o opatřeních, jakými chce vláda tuto nebezpečnou situaci řešit,“ uvedl v tiskovém prohlášení Bohuslav Sobotka. „Poslanci vládní koalice ale tuto iniciativu ČSSD opětovně zablokovali,“ doplnil Sobotka.

Podle Davida Ratha je současná situace kritická především v Moravskoslezském a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, kde dle jeho slov podalo výpověď přes sedmdesát procent lékařů.

„Současný ministr zdravotnictví s tím nedělá nic. Mluví tiše a mírně, je plný pochopení, ale skutek žádný. Opět odkazuje na reformu, která vše vyřeší, ale musíme být všichni trpěliví, jako bychom těch dvacet let neustále nečekali. Život přitom utíká jak lékařům, tak jejich pacientům,“ uvedl v úterý v tematickém prohlášení stínový ministr zdravotnictví ČSSD.

„Nerozumíme nečinnosti vlády a pasivitě současného ministerstva zdravotnictví," doplnil David Rath. Podle Bohuslava Sobotky vládní koalice a především ministr zdravotnictví Heger nejen že situaci ve zdravotnictví neřeší, nýbrž dokonce brání i jakémukoli jejímu projednávání ve Sněmovně či informování o tom, v jakém stavu nyní zajištění zdravotní péče pro občany je.

„Iniciování mimořádné schůze Poslanecké sněmovny je tak pro ČSSD jednou z posledních šancí, jak přimět vládní koalici k rychlému a odpovědnému řešení tohoto problému, který postihuje celou společnost. Pokud i tuto schůzi a její program budou poslanci vládní koalice blokovat a současné problémy v oblasti zdravotnictví a zdravotní péče dál bagatelizovat, pak za veškeré důsledky přebírají plnou a vědomou odpovědnost,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Levicová opozice má dost hlasů na to, aby si svolání schůze vynutila. Koalice pak ale může odmítnout její program.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.