Američané ocenili Šabatovou, brněnská radnice Uhdeho

Americké velvyslanectví udělilo cenu Alice Masarykové za rok 2010 někdejší zástupkyni ombudsmana Anně Šabatové, a to za práci ve prospěch společnosti a úsilí o spravedlnost. Oceněné vybírala také brněnská radnice, mezi laureáty je například rektor VUT Karel Rais.

(red)

14.12.2010 13:15


Spoluautor: ČTK

Bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv (ombudsmana) Anna Šabatová se stala letošní držitelkou Ceny Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje velvyslanectví USA v České republice. Signatářka Charty 77 a současná předsedkyně Českého helsinského výboru v pondělí večer cenu převzala z rukou amerického chargé d‘affaires Josepha Penningtona.

Americký charge d'affaires: Šabatová celý život bojuje za spravedlnost
Šabatová získala cenu za svou celoživotní statečnost v boji za spravedlnost, oddanou práci v kanceláři ombudsmana ve prospěch společnosti a za své pokračující úsilí ve zlepšování životních podmínek občanů České republiky i Evropy, prohlásil Pennington.

„Ocenění je pro mne zajímavé a vážím si ho," řekla ČTK Šabatová. Připomněla svoji spolupráci s americkým velvyslanectvím v osmdesátých letech. „Tehdy nám hodně pomáhali, takže je pro mne cena i z tohoto důvodu velmi důležitá," dodala dlouholetá aktivistka na poli lidských práv.

Anna Šabatová patřila mezi první signatáře Charty 77 a byla i jednou z mluvčích této občanské iniciativy. Byla také spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kvůli disidentské činnosti ji komunistický režim perzekvoval a v letech 1971 až 1973 věznil. V devadesátých letech se angažovala v občanských iniciativách. V letech 2001 až 2007 byla zástupkyní ombudsmana a od roku 2008 je předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 2002 obdržela medaili za zásluhy, státní vyznamenání udílené prezidentem republiky.

Cenu Alice Garrigue Masarykové uděluje americké velvyslanectví od roku 2004. Jejím prvním nositelem se stal Jiří Kopal z Ligy lidských práv. O rok později byl oceněn Kumar Vishwanathan za úsilí a iniciativu, které vedly k vytvoření Vesničky soužití v Ostravě určené Romům i lidem z většinové společnosti. Loňským držitelem ceny se stal David Ondračka, ředitel české pobočky Transparency International. Americké velvyslanectví ocenilo jeho postoj v boji proti korupci veřejných činitelů. V předchozích letech cenu dostali i Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci a Igor Blaževič z organizace Člověk v tísni.

Cena je pojmenována po dceři prvního československého prezidenta a zakladatelce Československého červeného kříže Alici Garrigue Masarykové. Má uctít její odhodlání bojovat proti společenskému bezpráví a osobní statečnost při obhajobě lidských práv.

O cenách rozhodovala i brněnská radnice
Letošní cenu města Brna dostane herec Bolek Polívka. Ocenění pro něj i dalších dvanáct osobností schválili městští zastupitelé. Mezi laureáty je v literární oblasti dramatik Milan Uhde a v oblasti hospodářského rozvoje rektor Vysokého učení technického Karel Rais. Cenu si převezmou v lednu.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) oceňuje město v Polívkovi umělce i recesistu. V Brně funguje Divadlo Bolka Polívky a herec žije nedaleko v Olšanech na Vyškovsku. „Když přijedete kamkoli jinam za hranice Brna a Jihomoravského kraje, tak se vždycky ptají primátora a co Polívka a co Donutil. To jsou opravdu osobnosti kulturního světa," popsal Onderka, když obhajoval návrh na ocenění.

Cenu dostane i bývalý ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jan Černý. Zasloužil se například o zavedení transplantace jater do klinické praxe. „Uskutečnil v naší republice první transplantaci srdce u dítěte," uvedla radnice o Černém. Mezi laureáty jsou i historici umění Pavel Zatloukal a Iloš Crhonek, designér Karel Kobosil, sochař Miloš Vlček i bývalý dlouholetý dramaturg brněnské filharmonie Jiří Beneš.

Ve sportovní oblasti chtějí zastupitelé ocenit bývalého hokejového brankáře Vladimíra Nadrchala, v oblasti žurnalistiky rozhlasovou redaktorku Olgu Jeřábkovou a v oboru vzdělávání spoluzakladatele moderní české psychologie Vladimíra Smékala. Cenu za mezinárodní spolupráci by měl obdržet lékař Ladislav Novák, který jako emigrant po roce 1989 pomáhal brněnské lékařské fakultě spolupracovat s medicínskými centry v Dallasu.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.