Korupce sem, korupce tam, probíhá konference Věcí veřejných

V pražském hotelu Diplomat běží ideová konference Věcí veřejných. Ve znamení zaklínadel boje s korupcí, které jsou poněkud v rozporu s některými nedávnými kroky zástupců VV a s dosavadní nečinností VV na tomto poli v rámci vlády.

(čtk)

11.12.2010 15:50

Aktualizováno: 17:21

411169_mediafax_david_polivka

Spolu s Petrem Nečasem Radek John přemýšlí o velkém cíli, jak to udělat, aby u nás byla vyřešena aspoň jedna korupční kauza. Foto David Polívka, Mediafax

Základním pilířem zůstává pro Věci veřejné (VV) boj proti korupci. Nejmenší vládní strana chce také suverénněji prosazovat svůj program v koalici s ODS a TOP 09 s důrazem na sociální reformy. Novinářům to během dnešní stranické programové konference řekl předseda VV Radek John. Věci veřejné hodlají v souvislosti s debaklem v komunálních a senátních volbách vytvořit silnou stranickou krajskou strukturu.

Věci veřejné podle Johna zatím vycházely koaličním partnerům vstříc a podporovaly úsporná opatření. „Teď přicházejí na pořad naše body. Jsme zavázáni sebevědomě prosazovat body, kvůli kterým jsme šli do koalice,“ řekl šéf VV. Strana zatím prosadila zvýšení platů učitelů. Nyní se prý chce zasadit o to, aby byly chystané reformy důchodového systému a zdravotnictví sociálně citlivé.

„Měli bychom být suverénnější v prosazování našeho programu,“ uvedla také místopředsedkyně VV Karolína Peake. Dění na dopolední uzavřené části ideové konference charakterizovala jako „zdravé vyříkávání si emocí a dojmů“.

V důchodové reformě mají VV vlastní koncept, který se liší od modelu, o kterém hovoří ODS a TOP 09. Představu zdravotnické reformy budou VV teprve chystat.

Věci veřejné se ale zaměří i na budování vlastní struktury. Podle místopředsedkyně Kateřiny Klasnové není strana dost ukotvená na komunální a regionální úrovni. Do konce ledna vznikne pracovní skupina, která má navrhnout změnu stanov a strukturu vytvořit. V jejím čele stane Peake, členy budou zástupci všech krajů. Změna v organizaci má stranu posílit do krajských voleb za dva roky. Kandidáty na hejtmany vyberou VV opět v přímé volbě, schváleni budou do konce příštího roku.

Peake prakticky převezme roli ministra dopravy Víta Bárty, který dnes rezignoval na místo volebního manažera. Bárta řekl, že kvůli činnosti na ministerstvu práci dovnitř strany zanedbal. „Vznikla nová silná persona se zásadní odpovědností za budoucnost strany,“ řekl na adresu Peake Bárta, jenž je často považován za skutečného vládce VV.

Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí podotkla, že ačkoli zazněla spousta kritiky, členové strany stojí za předsedou Johnem i za celým stranickým vedením. „V tomto směru je strana jednotná,“ uvedla.

Ministr vnitra Radek John má také plnou podporu Věcí veřejných k výměně policejního prezidenta Oldřicha Martinů, kterou prosazuje. O jeho osudu se má rozhodnout ve středu na společné schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS). John dnes novinářům řekl, že s Nečasem o práci policie na řadě schůzek mluvil. Výsledek ale nechtěl předjímat. Neříkám dopředu žádný závěr, uvedl John.

Ministr vnitra vyzval již dříve Martinů k rezignaci. Martinů se potom sešel s prezidentem Václavem Klausem i Nečasem. Policejní prezident interpretoval tato jednání kladně. John dnes řekl, že jednal s premiérem tento týden několikrát. „Domluvili jsme se na skutečně účinném začátku boje proti korupci, to je mé vnímání té řady schůzek,“ uvedl John.

S Nečasem prý John hovořil o tom, jak je možné, že policie nikdy nevyšetřila žádnou velkou kauzu. „Jednali jsme i o tom, co vše mohou politici udělat, jaké podpory komu dávat, aby minimálně jedna kauza vyšetřena byla. Co udělat pro to, aby veřejnost uvěřila, že vláda to myslí s bojem proti korupci vážně,“ připomněl velké cíle, jichž je odhodlán dosáhnout, Radek John.

Účinný boj proti korupci by měl začít podle něho od ledna s novým nejvyšším státním zástupcem a John doufá, že i s novým policejním prezidentem. Martinů ale ze zákona odvolat nemůže. V polovině ledna by měla vláda posoudit protikorupční opatření, která ministerstvo vnitra předloží. Podle Johna jde celkem o 57 bodů.

Na konferenci byla také schváleno usnesení, že pokud Věci veřejné neprosadí do konce příštího roku ve vládě protikorupční strategii, strana zváží setrvání v koaličním kabinetu s ODS a TOP 09. Usnesení, které předložila předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí, získalo jednomyslnou podporu straníků.

Prosazena má být protikorupční strategie, jak ji obsahuje koaliční smlouva a programové prohlášení kabinetu. "Boj proti korupci byl a je klíčovým bodem programu VV," stojí dále v usnesení.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

Stupidní výhružka. Úterý, 14.Prosince 2010, 13:34:50

Do konce příštího roku jí klidně strategii každý schválí, protože pak už na její realizaci zbude do dalších voleb tak málo času, že se bude v médiích celá věc posuzovat jako neúspěšná.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Jan Keller Středa, 15.Prosince 2010, 11:21:14

v Olomouci jasně řekl, že
"privatizace veřejného sektoru, o kterou pravice usiluje, je vlastně určitou formou organizované a legalizované korupce" a že
"pravice přímo ze své povahy nemůže bojovat proti korupci mimo jiné proto, že neuznává potřebu nastolit rovnováhu mezi soukromým a veřejným"
(ZDE: http://www.cssd.cz/inews/nazory-a-komentare/budoucnost-socialni-demokracie-v-menici-se-ceske-spolecnosti?h=15305404)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.