Podezřelí z plzeňské kauzy přecházejí do ofenzivy

Velitel plzeňských strážníků Luděk Hosman přijde kvůli plagiátorství o titul. Další podezřelí naopak přechází do ofenzivy.

Šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman se přiznal, že jako bakalářskou práci na plzeňské právnické fakultě předložil plagiát. Podle svého právníka opsal práci svého předchůdce, a to doslova „otrocky“. Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil již uvedl, že plagiátor o svůj bakalářský titul přijde. Vedoucího práce a oponenta Pospíšil hájil s tím, že nemohli znát každou práci na fakultě. Hosmanovi bude zřejmě odebrán i titul magisterský, to však musí nejprve potvrdit univerzitní komise. Vedle vysokoškolského titulu byl Hosman zbaven i postu velitele plzeňských strážníků. Alespoň dočasně je z něj řadový zaměstnanec. S dalším postihem zatím město Plzeň váhá a čeká na rozhodnutí univerzity. Podle serveru aktualne.cz má vedení univerzity podezření, že podobně jako bývalý šéf plzeňské policie se provinilo dalších 39 studentů.

Bývalí členové vedení plzeňských práv se naopak rozhodli přejít do protiofenzivy. Předseda akademického senátu Daniel Telecký dnes podal žalobu a trestní oznámení na šéfku akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. Nelíbí se mu výroky o mafiánských praktikách na fakultě. Vedle omluvy požaduje po Dvořákové částku 100 000 korun, kterou přislíbil věnovat fakultě. Telecký patří k užšímu vedení fakulty, v němž se profiloval jako zastánce svých bývalých kolegů. Jeho bratr působí na soukromé vysoké škole v Karlových Varech, která s plzeňskou fakultou za podivných okolností spolupracovala.

Žalobu hodlá podat i někdejší děkan Jaroslav Zachariáš. Ten se nesmířil se svým propuštěním, které označuje za nesmyslné. Stejně jako Zachariáš chce na fakultě zůstat i další propuštěný – Ivan Tomažič. Podle svých slov požádá o znovupřijetí. O nuceném odchodu obou aktérů plagiátorské kauzy rozhodlo minulý týden vedení fakulty. Své rozhodnutí odůvodnilo tím, že porušili vysokoškolský zákon a hrubě poškodili pověst školy. Jediným, kdo dobrovolně opustil plzeňská práva, tak zůstává bývalý proděkan Kindl.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.