Nerozhodný Senát pomohl srážkové solární dani

Paušální dodatečné zdanění fotovoltaických elektráren z let 2009 a 2010 prakticky nepomůže cenám elektřiny pro spotřebitele. Poškodí ale malé investory a všechny, kdo začátkem loňského roku stavěli ještě draho.

Jiří Guth

09.12.2010 15:46


Spoluautor: ČTK

262259_mediafax_richard_radim

V Dolní Poustevně solární elektrárnu zapadal sníh. Výhody pro fotovoltaiky zmařil Senát. Foto Richard Radim, Mediafax

Senát na své schůzi 8. prosince projednával zavedení srážkové daně na tržby za energii z fotovoltaických elektráren. Čtyřhodinová debata skončila bez výsledku – nebylo schváleno žádné usnesení ani pozměňovací návrh. Novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie proto bude postoupena prezidentovi jako přijatá. Václav Klaus už ohlásil, že novelu nebude vetovat.

„Prezidentův nesouhlasný postoj k zákonům, které vystavují zemi velkému riziku arbitráží, je všeobecně známý. Je proto pravděpodobné, že se k zákonu během čtrnáctidenní lhůty, podobně jako Senát, nevyjádří. Novela tak automaticky vstoupí v platnost na Štědrý den,“ říká František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace. Solární investoři tak dostanou k 24. prosinci nechtěný „dárek“ ve formě 26% solární daně, která bude platit minimálně tři roky.

Opravdu novela brání zdražení?
Zdanění, kvůli kterému investoři do solárních elektráren hrozí žalobami k Ústavnímu soudu a arbitrážemi, má podle vlády zabránit masivnímu zdražení elektřiny v příštím roce.

„I bez této novely by ceny elektřiny zdražily mnohem méně, než nás strašil ČEZ nebo Energetický regulační úřad,“ uvádí pro Deník Referendum věc na pravou míru energetický poradce Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Jednotlivé firmy totiž zveřejnily svoji cenovou nabídku na příští rok a ta i bez přijaté novely ukazuje zdražení jen v jednotkách procent,“ dodává Sequens.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) senátorům řekl, že cena elektřiny pro domácnosti by se měla zvýšit pro příští rok maximálně o 4,6 procenta, pro průmyslové podniky o 5,2 procenta. Je to podle ministra celkem o 11,7 miliardy korun méně, než kolik by domácnosti a firmy zaplatily bez schválení novely.

Právě tuto sumu potřebuje vláda k tomu, aby mohla uhradit příspěvky na podporu obnovitelných zdrojů, zvýšené kvůli boomu solárních elektráren. „Na navrženém řešení budou muset participovat jak samotní spotřebitelé elektřiny, tak vlastníci fotovoltaických elektráren stejně jako držitelé emisních povolenek a státní rozpočet," uvedl Kocourek.

Elektřina ze slunečních elektráren uvedených do provozu letos a vloni bude podle schválené novely po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Daň se nebude vztahovat na solární elektrárny na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem třiceti kilowatt. Podle ministra stát tímto zdaněním získá 4,2 miliardy korun ročně.

Bezplatné emisní povolenky budou po příští dva roky zdaněny 32 procenty, což přinese 4,8 miliardy korun, a dalších 1,7 miliardy korun mají vynést zvýšené poplatky za zábor zemědělské půdy pro solární a větrné elektrárny. Zbývající miliardu má stát najít v běžných výdajích státního rozpočtu.

Senátor Jiří Bis (ČSSD) navrhoval zrušit jak zdanění fotovoltaiky, tak emisních povolenek. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že horní komora musí mít na mysli vyšší společenský zájem, kterým je zabránit vyššímu zatížení českých obyvatel.

Velcí fotovoltaici vydělají i tak
Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie ale ze zveřejněných údajů spočítala – respektive odhadla, protože prezentovaná čísla nejsou přesná –, že i kdyby solární daň byla z novely úplně odstraněna, zvýšilo by to cenu elektřiny asi o 1,5 %.

Pokud příští rok vejde v platnost tříletá 26% daň, účty za elektřinu nejenže nestoupnou, ale cena elektřiny by měla naopak klesnout: „Podle našich propočtů by měly celkově účty spotřebitelů za elektrickou energii klesnout o tři procenta. Pokud se tak nestane, znamená to, že na solární dani vydělají hlavně velcí distributoři elektrické energie, kteří si tak uměle zvednou ziskové marže,“ vysvětluje František Smolka.

Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek marně navrhl, aby zdanění platilo pouze pro příští rok. Chtěl také vyjmout ze zdanění emisních povolenek provozovatele tepláren, které zároveň v takzvané kogeneraci vyrábějí elektřinu, a zavést podle německého vzoru zvláštní daň za energii z jaderných elektráren. Ani jeden z těchto návrhů ale nebyl schválen.

Asociace se obrací na Evropskou komisi
„Senát nechal projít novelu zákona, která je špatná,“ hodnotí souhrnně Edvard Sequens. „Navrhuje totiž plošné 26% zdanění větších fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bez ohledu na výrazný pokles investičních nákladů mezi oběma roky. Nerozlišuje ani velikost či umístění zdroje. V důsledku pak může poslat do bankrotu hlavně ty menší provozovatele, neboť velké firmy to ustojí. Naopak ještě mohou získat další miliardy od státu na úspěšných arbitrážích,“ připomíná pro Deník Referendum Sequens.

Pokud dojde k poškození investorů ve fotovoltaice, Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) podpoří své členy při obraně jejich investic. Je připravena koordinovat hromadné právní kroky a již zahájila konzultace s prestižní advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna a s firmou Ernst & Young.

„Ve střednědobé perspektivě usilujeme o úplné zrušení solární srážkové daně Ústavním soudem,“ deklaruje CZEPHO. „Informovali jsme o situaci v České republice Evropskou komisi a Evropskou agenturu pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Komise vydala varování před retroaktivními kroky a přislíbila, že se situací u nás bude zabývat,“ uvádí na svých webových stránkách CZEPHO.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.