Dočasní zaměstnanci Hyundai v Koreji ukončili po měsíci stávku

Hyundai nemá problémy jen v Nošovicích. Dočasní zaměstnanci firmy v Koreji stávkovali celý měsíc. Ode dneška se vracejí k jednáním.

Zaměstnanci na dočasný úvazek jihokorejské automobilky Hyundai Motor se ve čtvrtek dohodli na ukončení stávky, která trvala zhruba měsíc, a vrátili se k jednáním s vedením. Zaměstnanci požadují změnu svých pracovních úvazků na trvalé.

Zaměstnanci na dočasný závazek stávkovali od 15. listopadu a okupovali největší výrobní základnu automobilky v zemi. Hyundai uvedl, že ho stávka stála zhruba 315 miliard wonů (5,2 miliardy Kč) a jeho prodej za listopad byl nejhorší ze všech jihokorejských automobilek. Stávka měla negativní dopad hlavně na výrobu oblíbených malých dvoudveřových modelů Verna a Accent.

„Dohodli jsme se, že dnes ukončíme stávku a začneme jednat s vedením," uvedl mluvčí jihokorejského odborového svazu zaměstnanců v kovovýrobě, pod který spadá i svaz zaměstnanců Hyundai na dočasný úvazek. Akcie Hyundai reagovaly na zprávu růstem o 2,5 procenta. Celý trh stoupl jen o 1,7 procenta.

Pracovní nepokoje často narušují výrobu ve čtvrté největší ekonomice Asie, v automobilovém průmyslu jsou pak stávky obvyklé v létě. Automobilce Hyundai se však letos podařilo již druhým rokem za sebou odvrátit stávku stálých zaměstnanců. Odbory v Hyundai patří k nejvlivnějším v zemi.

Stávkující zaměstnanci se ocitli pod velkým tlakem na ukončení stávky od vedení, ale i od zaměstnanců pracujících na trvalý pracovní úvazek. Hyundai dokonce podala žalobu, ve které požaduje po stávkujících odškodné 16,2 miliardy wonů, napsala agentura Reuters.

Společnost Hyundai, která je spolu se svou dceřinou firmou Kia Motors pátou největší automobilkou na světě, zahájila koncem roku 2008 sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Nošovická automobilka vyrobila v minulém roce zhruba 118 000 vozů.

I zde se záhy vynořily konflikty se zaměstnanci. Mimo jiné o nekorektních pracovních podmínkách a hrubém zacházení se zaměstnanci Hyundai pojednává dokumentární film Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic, který právě nyní uvádějí česká kina.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.