Vláda opět odložila zakázku na likvidaci ekologických škod

Premiér Petr Nečas podle LN pohrozil, že pokud zakázka na likvidaci ekologických škod vládou projde, podá demisi.

Vláda na svém večerním zasedání jednala o miliardové zakázce na likvidaci starých ekologických škod, ale jednání o zakázce na likvidaci ekologických škod přerušila. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas s tím, že další podrobnosti ministři sdělovat nebudou. Materiály projednávají v utajeném režimu.

Podle informací Lidových novin Petr Nečas svým spolustraníkům v ODS sdělil, že pokud vláda ekozakázku schválí, podá demisi. Po rozlepení obálek totiž Nečas podle LN nechce vybrat ani jednu z firem. O ekologickou zakázku se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstala Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Ministerstvo financí nedávno informovalo, že termín pro podání nabídek na miliardovou zakázku na sanaci starých ekologických škod původně stanovený na 7. prosince se odkládá. Důvodem je předběžné opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z 23. září, kterým bylo zadávací řízení pozastaveno.

Již na konci září mluvčí ministerstva financí informoval, že kvůli rozhodnutím antimonopolního úřadu se termín ze 7. prosince posune na příští rok. „Předpokládám, že nový termín pro podání nabídek připadne nejdříve na jaro příštího roku, spíše ale později," řekl tehdy ČTK mluvčí Ondřej Jakob.

Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod ke konci září na návrh konsorcia PPF Advisory, které se ohradilo proti svému vyloučení ze soutěže. Úřad se už druhým vyloučením konsorcia zabývá od srpna. V prvním případě antimonopolní úřad sdružení loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o zakázku.

Ministerstvo financí sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V soutěži tak prozatím zůstali tři uchazeči.

MF vyhlásilo zakázku na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že zakázka je předražená a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu MF nechce kvůli probíhajícímu řízení zveřejnit.

Podle informací tisku však Česká inspekce životního prostředí nedávno dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na čtyřicet až padesát miliard korun. Podle úterních informací serveru Aktuálně.cz by stát za zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit dokonce jen mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun. Server se přitom odvolává na důvěrný dokument ministerstva životního prostředí.

Ministerstvo financí koncem září oznámilo, že připravilo způsob a metodiku, jak dojít k odhadu skutečných nákladů zakázky na odstranění starých ekologických škod. Podle analýzy zadané v roce 2008 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) činí cena všech sanací starých ekologických závazků státu čtyřicet miliard korun.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.