Sněmovna povolila firmám s anonymními akciemi přístup k zakázkám

Sněmovna prosadila přístup firem s anonymními akciemi k veřejným zakázkám. Novela má zmírnit protikorupční ustanovení, které od letošního 15. září zcela vylučuje společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele z účasti ve veřejných soutěžích.

(čtk)

07.12.2010 17:12

393067_mediafax_michal_kalasek

Na schválení novely se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD kvůli rychlému schválení předlohy. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Sněmovna znovu povolila firmám s anonymními akciemi ucházet se o veřejné zakázky. Zachovala přitom částečná omezení, která Senát požadoval zrušit jako neúčelná. Akciové společnosti tak například budou muset zadavateli zakázky poskytnout seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní víc než deset procent akcií. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má zmírnit protikorupční ustanovení, které od letošního 15. září zcela vylučuje společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele z účasti ve veřejných soutěžích. Záměrem původního opatření bylo vyjasnit vlastnickou strukturu společností, které se o veřejné zakázky ucházejí.

Kvůli jedné problematické pasáži zákona však byly z tendrů zároveň vyloučeny společnosti s akciemi na majitele, kteří jsou veřejně známi. Platné znění předlohy navíc znemožnilo účast v zadávacích řízeních firmám z jiných zemí Evropské unie s anonymními akciemi, které vznikly podle platného práva domovského státu.

Evropská komise už kvůli tomu zahájila s Českem takzvané vytýkací řízení. Na opatření si výslovně stěžovala například korporace ČEZ nebo Komerční banka.

Na schválení novely s částečnými omezeními se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD kvůli rychlému schválení předlohy. Podle sociálnědemokratického poslance Jeronýma Tejce novela přispívá k větší transparentnosti výběrových řízení a není diskriminační, je naopak maximem možného.

Tejc byl s výsledkem hlasování spokojen, protože se díky dohodě ve Sněmovně podařilo zachovat alespoň zbytky povinností dotčených akciových společností. „Myslím, že je to dobrý počin," řekl novinářům.

„Pro mě je to na jednu stranu satisfakce, když Senát potvrdil, že námi původně předkládaný návrh byl správný, legislativně čistý," řekla spoluautorka návrhu Karolína Peake z Věcí veřejných. Na druhé straně však Věci veřejné chtěly ctít dohodu s ČSSD, podotkla.

Věci veřejné budou podle Karolíny Peak požadovat, aby v chystané novele zákona o veřejných zakázkách, která má být předložena v polovině příštího roku, byly jasně stanovené požadavky na rozkrytí vlastnické struktury uchazečů o veřejné zakázky.

Podle expertů schválená novela ale z protikorupčního hlediska nic nevyřeší. „Vlastnictví akcií na majitele se může snadno měnit ze dne na den, a těžko lze proto prokázat, že prohlášení z konkrétního dne bylo lživé," uvedl partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jan Spáčil.

Podobně senátoři své výhrady k omezením zdůvodňovali tím, že poskytovaný seznam akcionářů bude vzhledem k obchodům s akciemi aktuální pouze v okamžiku vyhotovení, ne už během posuzování zájemce o zakázku.

K větší transparentnosti výběrových řízení podle kritiků novely nepřispěje ani to, že by zájemci o zakázky museli předložit seznam členů statutárních orgánů, kteří v posledních třech letech pracovali u zadavatele. Takoví lidé se totiž ve vedení firem žádajících o zakázku objevovat nemusejí, podotkl senátor za ODS Václav Vlček.

Senátní verze však získala podporu pouze dvou poslanců ČSSD, zatímco původní sněmovní verzi prosadilo 155 členů dolní komory.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.