Čína popravila Brita, který byl zřejmě duševně nemocný

Třiapadesátiletý Brit byl dnes jako první Evropan po padesáti letech v Číně popraven. Rozsudek trestu smrti za pašování heroinu byl vykonán přes protesty rodiny i britské vlády. Muž podle svých obhájců trpěl duševní chorobou.

(len)

29.12.2009 13:21

Akmal-shaikh-001

Akmal Shaikh byl popraven i přesto, že podle své rodiny trpěl bipolární poruchou. Foto Reprieve/PA

Trojnásobný otec Akmal Shaikh z Londýna byl před dvěma lety obviněn z pašování čtyř kilogramů heroinu. Dnes byl v Pekingu jako první Evropan po padesáti letech i přes mezinárodní protesty popraven. Podle rodiny trpěl muž  silnou bipolární poruchou, což soud nezohlednil. Čínské velvyslanectví naopak tvrdí, že Shaikh neměl žádný předchozí záznam o své nemoci.

Podle dcery popraveného Leilly Horsnellové jejího otce do Číny vylákali polští pašeráci drog, kteří mu slibovali kariéru popového zpěváka. „Jsem šokovaná. Otce popravili bez ohledu na jeho psychické problémy. Snažím se pochopit, co je to za spravedlnost,“ řekla Horsnellová.

Britský premiér Gordon Brown prohlásil, že odsuzuje čínské jednání v případu Akmala Shaikha. „Jsem zděšen tím, že čínské soudy neuvážily psychické zdraví zadrženého a odmítly naši žádost o milost,“ dodal. O případu jednal s čínským velvyslancem v pondělí také náměstek ministra zahraničí Ivan Lewis. „Čína má povinnost dodržovat základní standardy lidských práv,“ řekl Lewis.

Čínská strana se ale ohrazuje, že jednala v souladu se zákonem. Odsouzencova práva byla podle prohlášení řádně dodržena a britské zájmy byly také vzaty v úvahu. „Jsme silně nespokojeni s odporem britské vlády a její nepřiměřenou kritikou tohoto případu. Žádáme napravení těchto nedorozumění, abychom předešli poškození čínsko-britských vztahů,“ řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Tiang Ju.

Charitativní organizace zabývající se bipolární poruchou popsala čínské jednání jako drsnou spravedlnost středověku. „To, že čínský soud nezohlednil psychickou poruchu popraveného, dokazuje, že Čína stále vězí v období temna,“ prohlásil mluvčí sdružení Robert Westhead.

Informace o způsobu popravy se různí, ale zřejmě byl popraven střelou do týla. Tělo Akmala Shaikha zůstane v Číně, ale podle Lewisových slov bude pohřbeno rychle a v souladu s muslimskou vírou.

Další informace:
BBC News British man said to be mentally ill executed in China


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.