Lidé podepisují další petici proti stavbě spalovny v Karviné

MŽP podle ekologa ignoruje protesty obyvatel proti výstavbě spalovny v Karviné, kde patří ovzduší k nejhorším v Evropě. Lidé však věří, že petice stavbu zastaví.

(čtk)

03.12.2010 16:40

348461_mediafax_vit_drbal

Občané na Karviné se brání proti výstavbě spalovny, která ještě více zhorší ovzduší. Foto Vít Drbal, Mediafax

Proti stavbě spalovny v Karviné lidé podepisují další petici. Podle organizátorky akce Lady Peterkové ji zatím podepsalo přibližně tisíc lidí. Proti vybudování spalovny komunálního odpadu protestují i některé obce v okolí Karviné. Například starosta Horní Suché Jan Lipner (nez.) tvrdí, že její výstavba za pět miliard korun je příliš drahá a provozování současné skládky je levnější, tvrdí Krajský úřadu v Ostravě.

Organizátoři petice také plánují protest přímo v Karviné. „Petici podepisují lidé z celého kraje. Příprava stavby spalovny sice pokračuje, ale věříme, že ještě něco můžeme změnit,“ řekla ČTK členka petičního výboru Peterková. Petici chtějí předat ministerstvu životního prostředí, představitelům kraje a měst.

Proti stavbě spalovny vznikla už dříve jedna petice, kterou zorganizovalo ekologické sdružení Frygato-Eko. Podepsalo ji přes pět tisíc pět set lidí. Podle zástupce sdružení Václava Gavlovského na ni ministerstvo životního prostředí neodpovědělo. Lidé se obávají především zhoršení ovzduší, které patří v karvinském regionu k nejhorším v Evropě. Také jim vadí to, že se do Karviné bude svážet odpad z celého kraje, což zvýší dopravní zátěž.

Starosta Horní Suché považuje celý projekt Krajského integrovaného centra na odpady za ekonomický velmi nákladný a nesmyslný. „Cena za spálení odpadu místo řízeného skládkování je několikrát vyšší. Navíc následné čištění toxických spalin v klasické roštové spalovně, kterou Krajské integrované centrum má být, vyžaduje takové množství energie a financí, že o ekologii a ekonomice nemůže být řeč,“ prohlásil Lipner.

Právě v jejich obci, asi pět set metrů od místa plánované výstavby nové spalovny, funguje skládka, která podle něho svou kapacitou naprosto dostačuje. Vzhledem ke svému odplynění je i na slušné ekologické úrovni. „Navíc moderní skládky s odplyněním a výrobou elektrické energie ze skládkového plynu jsou asi pětkrát levnější,“ podotkl Lipner. Zaráží ho, proč zastánci spalovny neprosazují ekonomičtější varianty v době, kdy každý člověk musí šetřit.

Podle organizátorů petice vzbuzuje pochybnosti i občanská komise, která má na celý projekt dohlížet. Za Havířov je v ní tajemník magistrátu Milan Menšík. „Jde o jasný střet zájmů. V komisi by měli být nezávislí lidé, a ne pouze jeden člověk za celé město,“ uvedla Peterková.

Celý projekt zpochybnili i ve Stonavě na Karvinsku nebo polské obci Zebrzydowice. „Nikdo by si dále neměl zahrávat s naším zdravím a především zdravím našich dětí. Už tak žijeme v prostředí s nejhorší kvalitou ovzduší v Evropě. Provoz spalovny pro odpad z celého kraje a zvýšení dopravy tento neúnosný stav dále zhorší,“ prohlásil starosta Stonavy Ondřej Feber.

V krajské spalovně se má likvidovat odpad z největších moravskoslezských měst – Ostravy, Karviné, Havířova, Opavy a Frýdku-Místku. Kraj ji chce postavit do roku 2015. Má vyrůst v místě bývalého Dolu Barbora. Teď probíhá řízení o umístění stavby a připravuje se nejvhodnější způsob financování investice.

Podle zástupců společnosti KIC Odpady výstavba spalovny nezhorší znečištění ovzduší, protože se odstaví jiné tepelné zdroje. Znečištění je údajně na úrovni čistější plynové elektrárny.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.