Stát škrtá i příspěvek obcím na výkon státní správy

Starostové upozorňují, že kvůli úřadování, které ze zákona musejí zajistit, jim nezbývají peníze na samosprávu.

(čtk)

03.12.2010 09:35

43859_mediafax_pavel_smrz

Radnice malých obcí postihne snížení příspěvku nejvíce. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Svaz měst a obcí (SMO) se postavil proti snížení dotací z rozpočtu na státní správu na 11,3 miliardy korun v příštím roce, tedy o 17,6 procenta v porovnání s letošním rokem. Místopředseda svazu a primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) kvůli tomu dokonce chystá ústavní stížnost. Podle něj to ohrožuje právo obcí na samosprávu, neboť doplácejí na výkon státní správy.

„Máme spoustu úkonů, za které nám nikdo neplatí,“ řekl novinářům Jiránek. Přiznal, že podobnou stížnost v minulosti Ústavní soud zamítl s tím, že míra spolufinancování ze strany obcí ještě nebyla neúnosně vysoká. Problém je ale podle Jiránka v tom, že stát na obce naložil další úkoly v rámci státní správy, a obcím tak rostou náklady. Například provozování kontaktních míst informačního systému CzechPoint stát financuje jen z 85 procent, uvedl Jiránek. Obce podle něj musí plnit řadu úkolů podle stavebního zákona, musejí se postarat o výměny řidičských průkazů a podobně.

„Je to chyba a nesmí se opakovat už v roce 2012,“ uvedl ke snížení dotací poslanec Vladislav Vilímec (ODS) z rozpočtového výboru Sněmovny. Nemyslí si ale, že by Sněmovna na poslední chvíli obcím vyšla vstříc při schvalování rozpočtu. Úspěšnější podle něj mohou být obce při jednání s ministerstvem financí.

Ministerstvo financí argumentuje tím, že obce budou mít v příštím roce vyšší vlastní příjmy z daní, z nichž budou moci platit náklady na státní správu. Ředitel odboru státního rozpočtu ministerstva financí Karel Tyll ale připustil, že některá menší města příjmy z daní až o tolik vyšší mít nebudou. Ministerstvo by jejich situaci řešilo individuálně během příštího roku. „Předpokládám, že možná z vládní rozpočtové rezervy potom vláda přerozdělí některé prostředky do obcí, kde ten dopad bude opravdu velký,“ dodal Tyll.

Obce v porovnání s letošním rokem dostanou na výkon státní správy o 1,6 miliardy korun méně než letos, Praha přijde o dvě stě milionů korun, kraje o sto milionů korun. Podle Tylla se tak obce dostanou na úroveň roku 2009 vzhledem k letošnímu dvoumiliardovému navýšení. Podle Jiránka by se to ale týkalo v podstatě jen velkých měst, zatímco snížení v příštím roce má postihnout všechny obce s rozšířenou působností.

Například Jablunkov na Frýdecko-Místecku, do jehož správního obvodu patří 23 tisíc lidí, by měl přijít o zhruba 3,5 milionu korun na úřadování pro stát. Říčanům u Prahy bude chybět asi devět milionů korun a Kladno, pod jehož správu patří kolem 120 tisíc lidí, má tratit podle Jiránka až patnáct milionů korun.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.