Finanční situace obětí domácího násilí se zhoršila

Ekonomická situace obětí domácího násilí po odchodu od agresora se za poslední dva roky výrazně zhoršila. Podle Zdeny Bednářové z občanského sdružení Acorus navíc ženy po odchodu od násilného partnera často volí mezi ohrožením života nebo sociálním vyloučením.

(čtk)

24.11.2010 16:07

315819_mediafax_david_spidlen

Obětem domácího násilí hrozí zadlužení, exekuce, bezdomovectví, sociální vyloučení a to, že jim „sociálka" sebere děti. Foto David Špidlen, Mediafax

Ekonomická situace obětí domácího násilí po odchodu od agresora se za poslední dva roky výrazně zhoršila. Ve středu to novinářům řekla předsedkyně občanského sdružení Acorus Zdena Bednářová. Oběťmi jsou především ženy, po odchodu od partnera se podle ní ocitají v naprosté chudobě.

„Žena se rozhoduje mezi ohrožením života a zdraví v důsledku domácího násilí nebo mezi chudobou a sociálním vyloučením po odchodu od násilného partnera. To je velice těžká situace," řekla Bednářová, podle níž domácí násilí velmi ovlivnila ekonomická krize.

Oběti jsou prý bezradné, nevědí, kam se obrátit. Často trpí příznaky posttraumatické stresové poruchy, musí si hledat nové bydlení, často i jiné zaměstnání, nemají žádné peníze do začátku. Bývají zadlužené, hrozí jim exekuce, bezdomovectví, sociální vyloučení a to, že jim „sociálka" sebere děti. Násilník často z pomsty neplatí výživné na děti, uvedla.

Za poslední dva roky vzrostl počet žen, které se obracejí na Acorus s žádostí o pomoc, a to o 17 procent. Sdružení pomáhá lidem ohroženým domácím násilím více než 12 let, od roku 1997. Poskytuje pomoc 24 hodin denně na lince 283 892 772.

Sociálního poradenství za tu dobu využilo 1 518 žen, krizovou pomoc 261 žen. Služby azylového domu, které se ale platí, využilo 337 žen. Na Acorus se obrací také asi deset mužů ročně.

Rozvod má podle Bednářové větší ekonomické dopady na ženu než na muže. V České republice jsou podle srovnávací zprávy Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ještě větší rozdíly mezi platy mužů a žen než ve vyspělých zemích.

Ženy v České republice vydělávají podle průzkumu z roku 2008 v průměru o 23,6 procenta méně než muži, zatímco průměr Evropské unie představuje 17,4 procenta. Nadpoloviční většinu mezi nezaměstnanými tvoří ženy, bez práce jich bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku téměř 195 000.

Domácí násilí patří v České republice mezi trestné činy od června 2004. Od ledna 2007 smí policie vykázat lidi, kteří ubližují svým blízkým, na deset dní z domova. Soud může poté rozhodnutí policie prodloužit. Součástí vykázání je rovněž zákaz návratu do vymezených prostor.

Do 24 hodin od vykázání má policie povinnost zaslat informaci o vykázání intervenčnímu centru, které pak do 48 hodin oběti nabídne pomoc. Centrum poskytuje bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství. Je to jediná služba v Praze, která přijímá od policie faxy o vykázání násilníků, uvedla vedoucí Intervenčního centra Praha Marie Šusterová.

Ve čtvrtek 25. listopadu se připomíná Mezinárodní den boje proti násilí na ženách.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.