Souboj o senátní křeslo státu Aljaška rozhodly ručně psané hlasy

Senátní křeslo za stát Aljaška obhájí Lisa Murkowskiová. Porazila i favorizovaného Joea Millera, podporovaného Tea Party a Sarah Palinovou.

(rbs)

18.11.2010 12:48

Palin2

Výsledek senátních voleb na Aljašce je americkými médii považován za velký politický neúspěch bývalé guvernérky Sarah Palinové a ultrakonzervativního hnutí Tea Party. Foto Bruce Tuten, flickr.com

Dva týdny po skončení voleb oznámila volební komise ve státě Aljaška, že bývalá umírněná republikánka Lisa Murkowskiová obhájila své křeslo v Senátu a porazila i Joea Millera, který měl výraznou podporu ultrakonzervativního hnutí Tea Party i bývalé guvernérky Sarah Palinové.

Murkowskiová je první senátorkou po šestapadesáti letech, která byla zvolena, přestože její jméno nebylo přímo uvedeno na oficiálním hlasovacím lístku. K nezávislé kandidatuře se rozhodla poté, co utrpěla překvapivou porážku v primárkách od konzervativního Millera, který se stal titulárním kandidátem Republikánské strany.

Sčítání hlasů se díky nezvykle velkému počtu ručně vepsaných hlasovacích lístků a následným Millerovým stížnostem kvůli hlasům, na nichž bylo jméno jeho oponentky napsáno s chybami, protáhlo na víc než čtrnáct dní. Murkowskiová si ale vytvořila nedostižný náskok více než deseti tisíc hlasů a je jisté, že místo v Senátu obhájí.

Pro Millera, kterého favorizovaly všechny předvolební průzkumy, bylo nejspíše katastrofálních několik posledních dní před volbami, které se odehrály 2. listopadu. Ukázalo se, že jeho žena pobírá podporu v nezaměstnanosti, kterou Miller v kampani zásadně odmítal. Jeho ochranka navíc zadržela novináře, který mu chtěl na předvolebním mítinku položit otázku.

„Slíbila jsem v rámci kampaně, že udělám všechno, opravdu všechno, abych vás co nejlépe reprezentovala,“ prohlásila staronová senátorka Murkowskiová ve středu a označila své vítězství za „náš zázrak“.

V průběžných volbách celkem získala Republikánská strana šest nových senátorských křesel. Demokraté si ale ve stočlenném Senátu udrželi většinu třiapadesáti míst. Ve Sněmovně reprezentantů získali v listopadových volbách většinu republikáni s 241 poslanci proti sto devadesáti demokratickým. Čtyři místa prozatím nejsou rozhodnutá.

Republikáni také získali šest nových guvernérů a celkově povedou devětadvacet států. Demokraté mají celkem devatenáct pozic, včetně důležitých států Kalifornie a New York. Guvernérem Rhode Islandu se stal nezávislý Lincoln Chafee a v Minnesotě jsou výsledky tak těsné, že prozatím nebylo rozhodnuto.

Politická prohra Palinové
Výhra Lisy Murkowskiové je americkými médii považována za velký politický neúspěch Sarah Palinové, která dříve tento týden prohlásila, že zvažuje kandidaturu na prezidentku Spojených států v roce 2012. Palinová a její manžel investovali podle agentury AP do Millerovy podpory velké množství finančního i politického kapitálu.

Murkowskiová také už tento týden prohlásila, že Palinovou ve snaze o získání prezidentského křesla nepodpoří. „Nevybrala bych ji,“ řekla televizní stanici CBS News. „Nemyslím si, že má potřebné vůdcovské a intelektuální schopnosti, které by jí umožnily dělat dobrou a velkou politiku,“ dodala.

Palinová v nedělním rozhovoru pro New York Times uvedla, že svoji prezidentskou kandidaturu stále zvažuje a nyní ji probírá s rodinou. V pořadu televizní stanice ABC News navíc prohlásila, že věří v to, že by v roce 2012 mohla porazit Baracka Obamu.

Podle nejnovějšího průzkumu Gallupova ústavu má k Palinové negativní postoj dvaapadesát procent Američanů, což je nejvíce od její neúspěšné kandidatury na viceprezidentku v roce 2008. Šestačtyřicetiletou Palinovou navíc odmítají i někteří republikáni středního proudu, jako je například Murkowskiová.


Další informace:
AP Murkowski calls write-in victory 'our miracle'
AP Murkowski win a blow to Palin's influence
Daily Telegraph Lisa Murkowski wins Alaska election as 'write in’ candidate
Reuters Palin believes could beat Obama if she runs in 2012
RealClearPolitics 2010 Mid-terms final results


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.