Maďarsko zavedlo 98procentní daň z odstupného pro manažery

Maďarské vládnoucí straně se díky ústavní většině podařilo prosadit zákon, který je v systému tržního kapitalismu zvláštností. Úprava navíc platí i retroaktivně a Fidezs zároveň snížil pravomoci ústavního soudu, jenž právě retroaktivitu kritizoval.

(čtk)

17.11.2010 15:00


Spoluautor: Petr Jedlička

Ma_arsko-volby-plak_orban

Předsedovi Fideszu a současnému premiérovi Viktoru Orbánovi se splnil sen všech politiků. Po zkrácení pravomocí ústavního soudu již není instituce, která by omezovala jeho plány. Foto Wikimedia Commons

Maďarský parlament schválil 98procentní zdanění odstupného pro manažery firem vlastněných státem nebo samosprávou. Daň se bude platit i zpětně za období od 1. ledna 2005, uvedla agentura APA. Parlament rozhodl o dani bezprostředně poté, co v úterý změnil pravomoci ústavního soudu a omezil jeho možnosti rušit zákony dotýkající se daní a rozpočtu.

Daň se bude týkat manažerů a vrcholných představitelů veřejné správy, kteří dostali odstupné vyšší než dva miliony forintů (177 tisíc korun). Platit ji budou i obyčejní zaměstnanci, jejichž odstupné dosáhlo výše nejméně 3,5 milionu forintů (310 tisíc korun).

V České republice je odstupné, stejně jako mzda, zdaněno patnáctiprocentní sazbou. Z odstupného se ovšem neplatí sociální a zdravotní pojištění.

Zpětné zdanění prosazovala maďarská vládní strana Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu. Podpořili ji také poslanci krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Zpětné zdanění odstupného už maďarský parlament schválil v minulosti. Původní zákon ale zrušil v říjnu ústavní soud právě s poukazem na retroaktivitu.

Před schválením daně z odstupného maďarští poslanci podpořili i zákon, který změnil pravomoci ústavního soudu. Nová úprava soudu umožňuje posuzovat a vetovat příslušné právní akty týkající se daní nebo rozpočtu pouze v případě, že budou v rozporu s právem na život a lidskou důstojnost, s právem na ochranu osobních dat a na svobodu názoru a náboženského vyznání.

Proti zpětnému zdanění odstupného i proti omezení pravomocí ústavního soudu protestovali představitelé opozičních socialistů a zeleného hnutí Může být i jiná politika (LMP). Předseda LMP András Schiffer označil zásah do kompetence soudu za „varovný výstřel“, kterým Fidesz chce ukázat ústavním institucím, „jak se jim povede, pokud budou vládě bránit v prosazování její politiky“.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.