Klaus odmítl stavět zločiny války a odsunu naroveň

Prezident Václav Klaus při středeční pietní akci u Hlávkovy koleje pronesl úvahu na téma srovnání zločinů nacismu a zločinů poválečného odsunu Němců. „Nesmíme ztratit proporce," řekl prezident.

(red)

17.11.2010 10:41

397747_mediafax_mikulas_krepelka

Prezident Václav Klaus 17. listopadu 2010 zasadil poválečný odsun Němců do těch správných historických souvislostí. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích. Je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná. Prezident Václav Klaus to ve středu řekl při pietní akci u Hlávkovy koleje připomínající odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939.

Podle Klause se Češi nemohou pyšnit tím, co někteří jejich spoluobčané dělali po válce, když situaci využili k vyřizování osobních účtů i k ničím neobhajitelným sadistickým činům.

„Ale ani v tom nesmíme ztratit proporce. Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," řekl prezident.

Znepokojuje ho prý, že v médiích i politické debatě roste asymetrie mezi pozorností věnovanou událostem před zahájením druhé světové války, událostem v jejím průběhu a událostem po jejím skončení. „Jsem frustrován z absence důrazu na klíčový význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí. Jsem frustrován ze ztráty chápání proporcí a hloubky tragičnosti těchto událostí," řekl.

Smysl vzpomínkových akcí, včetně 17. listopadu, podle Klause není jen v připomínání historické pravdy, ale i v „nastolování požadavku, aby překroucená historie nebyla používána jako argument pro dnešek a už vůbec ne pro budoucnost".


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.