Na Vánoce jít po stopě

Akvarely a tisky Šárky Trčkové v galerii Havelka zobrazují vztah matky a syna a ztělesňují momenty jedinečnosti a neopakovatelnosti každé chvíle jejich spolubytí.

Věra Jirousová

28.12.2009 08:00

Po_stop_

Šárka Trčková - Po stopě.

Galerie Havelka v zákoutí u kostela sv. Martina ve zdi připravila letos pro čas vánočních svátků příhodnou výstavu, na níž návštěvníky potěší soubor akvarelů a hlubotisků grafičky Šárky Trčkové. Autorka těchto projasněných kreseb a tisků je asistentkou Vladimíra Kokolii v Ateliéru grafiky na pražské Akademii výtvarných umění; vystavená díla zachycují zdánlivě všední události nejbližšího okolí, zejména jejího pětiletého syna Davida. Na diváky z nich na první pohled dýchne neobyčejná citová vřelost kresby i barevných emocí, zpřítomňující tolik vzácné a přitom tak obyčejné chvíle, kdy malé dítě vyplňuje obzor své matky.

Každý ví, že malé dítě na sebe jako kouzlem přitahuje veškerou pozornost, a také si jistě každý pamatuje, jak rychle plyne čas ve dnech, kdy je dítě zcela odkázané na své rodiče, ale i chvíle všech večerů, kdy se nad ním sklánějí a koupou ho v malé plastové vaničce. Než se nadějeme, dítě vyroste. A najednou si před nezvykle velkými formáty akvarelů a tisků můžeme uvědomit, že ohnisko zobrazení tak vžité lidské zkušenosti – vztahu matky a syna – tvoří průsečík jedinečnosti a neopakovatelnosti každé takové chvíle, v níž na sebe dítě soustřeďuje paprsky jejího laskavého ochraňujícího pohledu.

Při pohledu na vystavená díla s překvapením zjistíme, že se zde můžeme dotknout pravého, zpola zapomenutého významu akademického zobrazení, který tkví v tom, že jde „po stopě“ skutečného Davida. Spolu se Šárkou Trčkovou se smíme vydat po stopě jeho prvních kroků a po stopách z jeho prvních pěti let. Můžeme si před obrazy Davida ověřit, že tohle dítě nemá vyměnitelné idealizované ruce a nohy, ani zaměnitelné, jakoby klonované obličeje kýčovitých vánočních jezulátek z barevných pohlednic. Z jemné škály barevných tónů akvarelů i akvatint vystupuje jeho nedokonalá, skutečná i snová proměňující se podoba, můžeme ji sdílet spolu s jeho matkou a snad nám v tom pomíjivém okamžiku pokojné chvíle svitne, jak jsme blízko: v přítomnosti, a přece v dosahu dobré zprávy vánočního poselství

Šárka Trčková, Po stopě, Galerie Havelka, 27.11. – 19.12. 2009 a 7.1. – 14.1.2010
Internetové stránky: http://www.galeriehavelka.cz


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.