Senátoři schválili vládní návrhy úspor

Senát ještě ve svém předvolebním složení přes protesty veřejnosti i opozice schválil v pátek všechny vládní návrhy úspor v sociální oblasti, změny v zákoníku práce a daňové soustavě. Novely zákonů směřují nyní na Hrad.

Senát v předvolebním složení v pátek schválil balíček úsporných opatření v sociální oblasti. Návrh omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku. Jeho součástí je mimo jiné i změna v odměňování státních zaměstnanců, kvůli níž odbory vyhlásily na 8. prosince stávku. Návrh nyní posoudí prezident.

Senát návrh posuzoval ve zkráceném jednání ještě v předvolebním složení, kde má vláda většinu. V Poslanecké sněmovně byl projednáván v režimu legislativní nouze. Vláda argumentovala tím, že úzce souvisí se státním rozpočtem, a pokud by nebyl schválen, hrozily by státu velké hospodářské škody.

Tento postup kritizuje opoziční ČSSD. Kvůli způsobu, jakým vláda zákon ve Sněmovně prosadila, se chce obrátit na Ústavní soud. Kromě režimu legislativní nouze jí vadí i to, že se o návrhu nevedla rozprava.

Pokud předloha začne platit, nárok na porodné budou mít ženy pouze za první narozené dítě, jestliže příjem jejich rodiny nepřesáhne 2,4násobek životního minima. Dále by přinesl změny v pobírání rodičovského příspěvku. Jeho celková výše bude limitována 216 tisíci korunami. Tato suma se pak rozdělí počtem měsíců, po které bude chtít rodič zůstat doma. Limity rodičovské zůstanou stejné jako v současnosti, nejkratší bude dva roky, nejdelší čtyři roky. Kromě toho by měl být snížen také příspěvek na péči v prvním stupni z dvou tisíc na osm set korun.

Součástí úsporného balíčku je i novela zákoníku práce, která má umožnit vládě, aby stanovila nařízením okruh zaměstnanců, se kterými bude možné sjednat smluvní plat, a to mimo stanovené platové tarify pro platové třídy a platové stupně. Nyní se takový způsob určování platů používá například ve zdravotnictví či v uměleckých profesích.
Balíček dále počítá s novými pravidly pro poskytování nemocenské. Měla by se vyplácet až od 22. dne nemoci. Do té doby budou zaměstnavatelé platit svým zaměstnancům náhradu mzdy. V současnosti ji vyplácejí pouze do 14. dne nemoci.

Novela také upravuje výši nemocenské. V minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu, od 31. až do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti 66 procent a poté 72 procenta. Pro rok 2010 byla dočasně snížena na 60 procent vyměřovacího základu pro celé období.

Cílem těchto změn jsou podle vlády úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun. Odboráři ale poukazují na to, že vláda řeší jen výdajovou stránku rozpočtu a nesnaží se získat více příjmů. „Topolánkova reforma veřejných financí způsobila propad osmdesáti až devadesáti miliard každoročně. Podtrhly se příjmy, a tím se Česká republika dostala do poměrně vysokých deficitů. A teď se to snaží řešit reformami, které jdou na úkor nízkopříjmových a střední třídy. To je přeci nefér," uvedl pro Deník Referendum předseda odborových svazů Jaroslav Zavadil.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.