Za amalgámové plomby zatím u zubaře platit nebudeme

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) pod tlakem ODS změnil postoj a rozhodl, že za obyčejné bílé plomby budou lékařům nadále platit pojišťovny. Stomatologové protestují a tvrdí, že je tento systém neudržitelný.

(hh)

04.11.2010 11:32

357713_mediafax_jiri_rubes

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a jeho stínový kolega David Rath (ČSSD, vpravo) se nakonec na platbách za obyčejné plomby asi shodnou. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Ministr zdravotnictví Leoš Heger rozhodl, že pojišťovny budou nadále proplácet běžné amalgámové plomby. Píší o tom čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Přitom v půlce září na valné hromadě České stomatologické komory Heger podpořil požadavky zubařů a slíbil, že za plomby budou moci od pacientů peníze vybírat přímo. Pojišťovny lékařům platí dvě stě korun, po pacientech by lékaři požadovali dvojnásobek. Pojišťovny by tak ušetřily miliardu ročně.

Hegera v září podpořil i bývalý náměstek ministra zdravotnictví Tomáš Julínek, dnes poslanec za ODS Marek Šnajdr. Odvolával se na to, že lidé vydávají za svou zdravotní péči méně peněz než za alkohol a cigarety. Šnajdr tehdy zdůrazňoval, že změna vyvolá kritiku, kterou bude třeba ustát.

Ministr Heger svůj návrh na přímou platbu u zubařů nakonec stáhl s odůvodněním, že pro něj chybí politická podpora. Vyřazení plomb z pojištění se nelíbilo některým politikům z ODS. „Po koaličních rozmíškách jsme zpoplatnění amalgámových plomb z novely zákona o zdravotním pojištění vypustili. V médiích proti tomu vystoupil pan poslanec Šnajdr a výhrady měl i pan premiér, takže by to nemělo moc velký smysl předkládat," vysvětluje Heger v HN.

Marek Šnajdr, který Hegerův návrh původně podpořil, ve čtvrtečních HN říká: „Abychom o této věci mohli vážně diskutovat, tak by musela být doprovázena dalšími reformními změnami. Například větší sociální ochranou pojištěnců. Vyjít jen s izolovaným návrhem, že chci zpoplatnit plomby, je nesmysl."

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz je podle HN zklamaný a tvrdí, že stávající systém zdravotního pojištění je neudržitelný a zubařská péče ve většině případů nezachraňuje život, jako se spíš stará o estetiku.

Tomuto postoji oponuje v HN stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath: „Není pravda, že zubnímu kazu stoprocentně zabráníte pravidelnou péčí o chrup. Kvalita zubů je dána i geneticky a závisí i na stravě v dětství. Vyřazení plomb z úhrad pojišťoven proto sociální demokracie v žádném případě nepodpoří."


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.