TOP 09 Nečasovi: vložte se do jednání o koalici v Praze

Karel Schwarzenberg vyzval premiéra a předsedu občanských demokratů Petra Nečase, aby se vložil do jednání o koalici na pražském magistrátu. Zároveň obvinil ODS a ČSSD, že jednají v zájmu podnikatelů. Boris Šťastný z ODS považuje výstup TOP 09 za nekorektní.

(vd)

02.11.2010 14:58


Spoluautor: ČTK

392005_mediafax_mikulas_krepelka

TOP 09 se snaží ze všech sil odvrátit koalici kmotrů z ČSSD a z ODS. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

TOP 09 v úterý vyzvala premiéra a šéfa občanských demokratů Petra Nečase, aby se vložil do jednání o koalici na pražském magistrátu. Pražská ODS podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jedná ve prospěch podnikatelů, kteří jsou napojeni na ODS a ČSSD. TOP 09 chce, aby se jednání dále vedla za účasti předsedů a místopředsedů stran.

Podle Schwarzenberga komunální volby v Praze jasně prokázaly většinovou vůli voličů. „Občané si přejí správu pravicovými politickými subjekty,“ myslí si předseda TOP 09.

„TOP 09 se jako vítěz voleb řídila tímto vzkazem voličů, a dala proto jasnou nabídku přirozenému koaličnímu partnerovi – ODS. Z jednání předáků pražské organizace ODS však nabýváme přesvědčení, že její prioritou není změna stylu politiky, ale udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD,“ uvedl v tiskovém prohlášení Karel Schwarzenberg.

„Nelze pokračovat v reformách v této zemi, kdyby se Praha na tom nepodílela," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vládní spolupráce ODS a TOP 09 by podle něj pokračovala i bez spojenectví obou stran v Praze, byla by ale mnohem obtížnější.

Kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma novinářům řekl, že vyjednavači TOP 09 mají pocit, že koalice ODS a ČSSD v Praze je velmi relevantní. Předsednictvo TOP 09 proto žádá předsedu ODS Petra Nečase, aby zasáhl.

„On byl hlavní tváří komunálních voleb v Praze, jemu velká část voličů uvěřila, že chování ODS se opravdu změní. Nemůže teď proto odmítat hlavní odpovědnost za tak zásadní politické rozhodnutí, jakým je složení koalice v Praze,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

Vedení TOP 09 proto navrhuje občanským demokratům, aby zásadní koaliční jednání o pražské radnici probíhala za účasti předsedů a 1. místopředsedů obou stran. TOP 09 podle jejich lídra pražských voleb Zdeňka Tůmy chtějí výzvou Nečasovi poukázat na to, že pravicové spojenectví je v Praze s ohledem na výsledek voleb přirozené. V jednáních mezi ODS a TOP 09 ale prý nevidí dostatečný posun.

Tůma dodal, že dnes budou jednání pokračovat v dohodnutém formátu. Vyjednavači by se měli sejít ve Sněmovně v 17:00. Podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného budou chtít občanští demokraté na podvečerním jednání vysvětlit důvod dnešního mediálního vystoupení TOP 09.

„Na dosavadních jednáních mezi námi a politiky TOP 09 ani jeden z návrhů, které dnes vyslovil Karel Schwarzenberg před novináři, nepadl. Navíc Schwarzenbergovo obvinění občanských a sociálních demokratů, jejichž prioritou podle něj je udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD, považuji za závažné,“ uvedl předseda pražské ODS pro Deník Referendum.

Boris Šťastný nechtěl více komentovat prohlášení Karla Schwarzenberga. „Nepovažuji za korektní vystoupení TOP 09, kteří nám posílají vzkazy prostřednictvím médií, a proto si počkám na podvečerní jednání a teprve poté se vyjádřím k veřejnosti. Do té doby bych to nepovažoval za moudré,“ uzavřel pro Deník Referendum Šťastný.

Komunální volby v Praze vyhrála TOP 09, druhá byla ODS a třetí ČSSD. TOP 09 nabídla koaliční spolupráci ODS, občanští demokraté se však v pondělí rozhodli dál vyjednávat s oběma stranami. O možnosti koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu se spekuluje jako o velmi pravděpodobné.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.