Policie prošetří možné sledování ministra Pospíšila

Policie prověřuje možnost úniku informací v případu sledování ministra spravedlnosti Popíšila, od bývalého zaměstnance ochranky exministra Němce.

Premiér Petr Nečas (ODS) chce, aby policejní prezident důsledně prověřil působení ochranné služby v souvislosti s kauzou sledování ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Pokud služba selhala, bude to mít tvrdé dopady, uvedl Nečas. Premiér Pospíšilovi vyjádřil plnou podporu a odsoudil objednávku sledování člena vlády jako „politickou i lidskou nemravnost“. Vyjádření Nečase novinářům v tiskovém prohlášení tlumočil mluvčí vlády Martin Kupka.

„Důrazně vyžaduji, aby policejní prezident důsledně prověřil celý případ z hlediska působení ochranné služby. Pokud došlo v tomto případě k selhání, musí to mít jasné a tvrdé dopady," uvedl Nečas. Pospíšil prý má jeho „lidskou podporu" i podporu jako člen vlády. „Jako premiér říkám, že jej o to více budu v jeho krocích podporovat. Tato kauza jen ukazuje, že se vydal správným směrem,“ uvedl Nečas.

Policie prověřuje, zda mohlo dojít k úniku informací od Pospíšilovy ochranky. Mluvčí policejného prezidia Jiří Vokuš ale tuto možnost považuje za nepravděpodobnou. Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že Pospíšil v současné době ochranku má. Ze zákona na ni podle tiskového odboru ministerstva má nárok a službu využil. Nehlídá ho ale Útvar pro ochranu ústavních činitelů, nýbrž má ochranu, kterou zajišťují jiní policisté.

Server iDnes.cz ve čtvrtek informoval o tom, že Pospíšil měl být sledován na objednávku Ladislava Veselého, který pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři spoluvlastněné bývalým ministrem Pavlem Němcem. Veselý to popírá, ve vyjádření médiím se od celé věci distancoval i Němec. Reportéři Mladé fronty Dnes (MfD) zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS zdokumentovali skrytou kamerou.

Veselý podle informací MfD pracoval v ochranné službě a chránil právě exministra Němce, u kterého nyní pracuje. Informace o Pospíšilovi tak mohl podle listu získat od svých bývalých kolegů. Pospíšil MfD řekl, že informace o jeho soukromí nemohou pocházet od nikoho jiného než od jeho ochranky.

Pospíšil v létě podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušena byla například zakázka na provozování elektronického systému domácího vězení, kterou vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová. Pravidla zakázky se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba „odněmcovat“ a exministr Němec označil věc za osobní mstu.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.