Japonští medvědi pronikají stále častěji do měst a útočí na lidi

Za posledních šest měsíců bylo v Japonsku napadeno medvědy více lidí, než za celý minulý rok. Podle odborníků to způsobují rekordní teploty, zásahy člověka do přirozených biotopů zvířat a další jevy související se změnou klimatu.

(rbs)

22.10.2010 17:00

A1

Japonští medvědi napadli od dubna přes sto lidí. Osmdesát jich zranili, tři usmrtili. Foto F1crazed, flickr.com

Japonská média ve středu informovala o rapidně se zvyšujícím počtu medvědích útoků v zemi. Tento trend je podle státních úředníků způsoben klimatickou změnou, vlnou veder a měnícím se využitím pozemků.

Minimálně čtyři lidé byli zabiti a osmdesát zraněno při medvědích útocích od dubna do září, což je více než za celý minulý rok, uvedla japonská televizní stanice NHK. Jenom na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó muselo být zastřeleno čtyři sta medvědů, kteří ohrožovali obydlené oblasti.

Podobná situace panuje i v horské oblasti Fukušima nedaleko Tokya, kde bylo kvůli ohrožení lidských životů třeba usmrtit na sto padesát medvědů.

Někteří japonští experti vidí za zvyšujícím se počtem medvědích útoků letošní sucha a horka, která znehodnotila jejich přirozené zdroje potravy. Asijští černí medvědi tak musí za potravou chodit mnohem dál a často zabloudili do hustě obydlených nebo zemědělských oblastí.

„Extrémně horké léto a další klimatické faktory mohly vést k nedostatku žaludů a ořechů v lesích,“ potvrdil Tatsuo Sato, úředník oblastní samosprávy provincie Fukušima.

Za velkou část incidentů ale může i rozšiřování hospodářské činnosti do biotopů, ve kterých medvědi žijí. V některých částech Japonska už bylo rozhodnuto o opuštění některých farem a ponechání jejich osudu přírodě, ve snaze zabránit stále častějšímu kontaktu medvědů s civilizací.

Při zatím posledním setkání policisté lovili metr vysokého medvěda v obytné části Kjóta. Den předtím srazil vlak všežravce v provincii Šiga v centrální části Japonska.

„Musíme si být plně vědomi toho, že medvědi rozšiřují své prostředí i do obytných oblastí,“ prohlásil jeden z úředníků ostrova Hokkaidó, na které dle odhadů žije osmnáct set až tři a půl tisíce medvědů. „Pokud náhodou potkáme medvěda, jediné co bychom měli udělat, je zadívat se mu zpříma do očí a pomalu se od něj vzdálit a neutíkat,“ poradil úředník místním obyvatelům.

Další informace:
AFP Bear attacks surge in Japan, climate change blamed
NTD TV Wild Bears Create Panic for Japanese Residents
The Japan Times Two injured in bear attack in Kyoto


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.