Pražská ČSSD se snaží umlčet lídra Dienstbiera

Kandidát na primátora za ČSSD Jiří Dienstbier opakovaně vyloučil možnost koalice s ODS. To se však nelíbí mnohým jeho pražským spolustraníkům, kteří si velkou koalici s ODS již vyzkoušeli.

(dar)

21.10.2010 19:38

379771_mediafax_mikulas_krepelka

Otázkou zůstává, zda se bude smát naposledy Dienstbier ml., nebo ODS. Foto Mikuláš Křepelka

Před čtvrtečním jednáním krajského výboru přijalo několik pražských organizací ČSSD usnesení, ve kterém vyzývá Jiřího Dienstbiera ml. ke zdrženlivosti. S informací přišel server Aktuálně.cz, podle něhož situace potvrzuje slabou pozici Dienstbiera v pražské organizaci socialistů.

„Žádáme Jiřího Dienstbiera, aby se zdržel nějakých konkrétních označování, s kým do koalice ano, a s kým ne, a vyčkal rozhodnutí orgánu, který je k tomu způsobilý. Tím je krajský výkonný výbor,“ uvedl předseda ČSSD v Praze 7 Karel Klíma.

Dienstbier přitom jako lídr kandidátky a člověk nepošpiněný spoluprací s ODS pomohl sociálním demokratům k nejlepšímu výsledku, jakého kdy v Praze dosáhli. Před volbami Dienstbier opakovaně sliboval, že do koalice s ODS sociální demokraté nepůjdou. Tehdy jeho výroky nikdo ze spolustraníků nezpochybnil.

„Volební lídr skončil svoji úlohu 16. října v 16:00, kdy se zavřely volební místnosti. Jmenování do vyjednávacího týmu je jakýsi bonus za to, jak Jiří Dienstbier vystupoval," naznačil Klíma, že lídr příliš vděku očekávat nemůže.

Podobné usnesení mají podle Aktuálně.cz i na Praze 12 a 13. Shodný názor vyjádřil i předseda sociálních demokratů v Praze 14 Jan Slezák. „Máme podobné usnesení, aby se nikdo nevyjadřoval k žádnému politickému subjektu, dokud není cokoliv rozhodnuto," uvedl Slezák.

Možnosti velké koalice je zřejmě nakloněn i pražský předseda Petr Hulinský, jenž už spolu s ODS vládl mezi lety 2002–2006. Oficiálně se však zatím k žádné z povolebních variant nepřiklonil. Podobnou pozici zřejmě zastává i další výrazný člen ČSSD a bývalý ministr Karel Březina.

Hulinský, Březina i Slezák ovšem patří mezi ty politiky, jimž se pod vládou ODS dařilo velmi dobře. Podle zjištění Hospodářských novin si všichni přišli na více než milionové přivýdělky za působení v dozorčích radách a představenstvech.

I přes nátlak však Dienstbier na odmítnutí možné koalice s ODS a spojení s personami jako je Milan Richter či Jan Bürgermeister trvá. „Já otevřeně vylučuji spojení s ODS, protože pak bychom nikdy nemohli dosáhnout otevřenosti a slušnosti při vedení radnice, kterou jsme voličům před volbami slibovali," zdůraznil Dienstbier.

Pevnou podporu má Dienstbier ve své mateřské organizaci na Praze 2. „Včera zasedala místní organizace a ta jednomyslně přijala usnesení na jeho podporu,“ řekla Deníku Referendum lídryně do zastupitelstva Prahy 2 Michaela Marksová.

V usnesení stranická buňka vyzývá Krajský výkonný výbor a Klub zastupitelů, aby neuzavíraly koalici s ODS. Případnou koalici s ODS vnímají na Praze 2 jako velmi nešťastnou variantu vzhledem k budoucnosti sociální demokracie v Praze.

Další informace:
Aktualne.cz ČSSD v Praze útočí na lídra, s nímž uspěla ve volbách


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Petr Šťastný - Malé Přítočno

Špatná zpráva? Pátek, 22.Října 2010, 07:39:12

Jestli bude v Praze koalice ČSSD a ODS tak to bude velmi nepříjemné. Opravdu by to pak vypadalo, že o voliče jde až v poslední řadě. Zdá, že na regionální úrovní je ČSSD velmi různorodá. A bez přílivu nových členů asi opravdu některé organizace budou vypadat tak jak vypadají.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

stihli to před výročím Úterý, 16.Listopadu 2010, 06:51:39

16.11.2010:
Přibližně o půl čtvrté ráno stvrdili zástupci ODS a ČSSD koaliční smlouvu, která jim zajišťuje na další čtyři roky vládu nad Prahou. Lidovým novinám to potvrdil důvěryhodný zdroj.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.