Vítězná TOP 09 zahájila ve Zlíně jednání se stranami bývalé opozice

Podobná radost opozice jako v Liberci zavládla také ve Zlíně. Všeobjímající koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL byla poražena a nejspíše skončí v opozici.

(čtk)

17.10.2010 17:57

33627_163110010367905_152362424775997_519168_5485719_n

M.O.R. vedl občanskou kampaň, která dala vzpomenout na nadšení roku 1989. Foto M.O.R.

Zástupci koalice TOP 09 a STAN, která ve Zlíně zvítězila v komunálních volbách, zahájili koaliční jednání. Kandidát na primátora a lídr kandidátky Miroslav Adámek dnes ČTK řekl, že první setkání se uskutečnila již v sobotu večer. „Jednáme zatím výlučně ze stranami Zlínské výzvy," dodal Adámek.

Zlínskou výzvu, tedy dohodu o zamezení vzniku velké koalice na zlínské radnici, podepsali před volbami zlínští zástupci stran STAN, TOP 09, Strana práv občanů – Zemanovci, Strana zelených, Unie městských částí, z níž později vzniklo hnutí M.O.R., Zlínské hnutí nezávislých a Věci veřejné.

Do jednačtyřicetičlenného zlínského zastupitelstva se z patnácti kandidujících stran dostalo osm. Vítěz voleb – TOP 09 a STAN získal jedenáct křesel. Druhé skončilo nové uskupení M.O.R. – za Morální očistu radnice, které získalo sedm mandátů. Stejný počet obsadí i sociální demokracie.

ODS, která před čtyřmi lety suverénně v krajském městě vyhrála, skončila až na čtvrtém místě a v zastupitelstvu obsadí šest křesel. Lidovci a komunisti budou mít po třech zastupitelích, po dvou pak Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých.

„Jednání běží od dnešního rána a jsou naplánována na celý den. Postupně jednáme se všemi ze Zlínské výzvy. Zatím se bavíme pouze o spolupráci a o tom, zda jsou schopni (zástupci stran, jež podepsaly Zlínskou výzvu) dodržet tu změnu ve Zlíně, kterou jsme chtěli. Zítra budeme vědět víc," upřesnil Adámek.

Již v sobotu večer se někteří zástupci stran vymezili proti uskupením, jež se do zlínského zastupitelstva dostala. Například primátorka Irena Ondrová (ODS) ČTK řekla, že ODS je připravena, v případě, že ji vítěz voleb vyzve, jednat o koalici. Upozornila ale, že pokud by se ODS rozhodla jít do koalice, ve které by bylo hnutí M.O.R., ona sama na toto nepřistoupí.

Podobně se vymezil i M.O.R. „Dost dobře si v tuto chvíli nedokážu představit situaci, kdy bychom měli vyjednávat s lidmi, kteří nás dostali do stavu, že jsme byli nuceni kandidovat. Jsou to strany ODS, ČSSD a KDU-ČSL," řekla jednička kandidátky Eva Štauderová.

Vysoký zisk M.O.R. překvapil i zástupce sociálních demokratů. „To jsme opravdu nečekali. My jsme sice oproti minulým volbám ztratili, ale vzhledem ke vstupu nových stran, můžeme být relativně spokojeni," uvedl lídr kandidátky ČSSD Boris Popesko.

K volebním urnám ve Zlíně přišlo 46,92 procenta voličů, což je o 8,13 procentního bodu více než při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.