Palinová ztrácí v Tea Party podporu, ve volbách by neměla šanci

Na posledním setkání amerického ultrakonzervativního hnutí Tea Party skončila Sarah Palinová překvapivě druhá v hlasování o kandidátovi na prezidenta pro rok 2012. Za vhodnějšího uchazeče byl označen guvernér státu New Jersey Chris Christie.

(rbs)

13.10.2010 12:21

A3

Mimo Spojené státy se Sarah Palinová proslavila až v roce 2008. Za potenciální viceprezidentku si ji tehdy vybral John McCain. Foto Jeff Geerling, flickr.com

Bývalá guvernérka Aljašky a známá představitelka americké republikánské pravice Sarah Palinová byla v posledních několika letech považována za nejvlivnější a nejoblíbenější postavu ultrakonzervativního hnutí Tea Party. Na jeho posledním setkání v Richmondu ale překvapivě skončila druhá v hlasování o nejvhodnějšího prezidentského kandidáta pro rok 2012.

Na setkání Patrioté Tea Party vybíralo preferovaného kandidáta do republikánských prezidentských primárek patnáct set delegátů. Palinová, která podobná hlasování obvykle vyhrává, zůstala druhá za do této doby nepříliš známým guvernérem státu New Jersey Chrisem Christiem.

Christie již v minulosti několikrát zdůraznil, že nemá absolutně žádný zájem zúčastnit se klání o prezidentské křeslo. Nyní se ale dostal po povědomí Tea Party tím, že minulý týden zrušil stavbu nového tunelu pod řekou Hudson spojujícího New Jersey s New Yorkem za skoro devět miliard dolarů.

Tunel měl odlehčit hustému provozu v oblasti a zlepšit možnosti veřejné dopravy. Progresivní ekonom Paul Krugman komentoval pro New York Times Christieho rozhodnutí slovy, že Amerika se stala „národem, jehož politici soutěží o to, kdo prokáže méně vize, méně starosti o budoucnost a největší ochotu k podbízení krátkodobých a úzkoprsých řešení“.

Pro členy Tea Party je ale Christieho překvapivý tah hrdinským úderem velké federální vládě a jedné z jejích hlavních politik – veřejné dopravě. Vláda by nás měla nechat na pokoji, nechat nás žít naše životy a užívat si naše svobody, to je podle deníku Guardian názorový proud, který v současné ultrakonzervativní části USA převažuje.

Podle amerického komentátora Marka Bermana by bylo předčasné z neúspěchu Palinové dělat velké závěry. Zároveň ale poukazuje na fakt, že pokud si nedokáže získat plnou podporu ani ve vlastním hnutí, bude pro ni nejspíše obtížné získat hlasy umírněnějších republikánů nebo nespokojených demokratů.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Bloomberg National Poll, který byl zveřejněn v úterý, by nyní Barack Obama v teoretickém souboji o prezidentské křeslo porazil Sarah Palinovou o více než šestnáct procent. Obama by získal jednapadesát procent hlasů, Palinová by měla podporu pětatřiceti procent voličů.

Palinová minulý týden v rozhovoru uvedla, že do prezidentského klání nevstoupí, pokud budou voliči preferovat spíše tradičnějšího kandidáta. Podle webu Politico je ale její podpora republikánských a Tea Party kandidátů před blížícími se průběžnými volbami do Kongresu jasnou známkou toho, že se snaží položit základy pro svou prezidentskou kampaň v roce 2012.

Další informace:
The Guardian Sarah Palin no longer the darling of her own tea party
New York Times The End of the Tunnel
Politico Poll: President Obama would rout Sarah Palin in 2012
Opposing Views Surprising Tea Party Poll: Sarah Palin No Longer Favorite


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.