ČSSD: odmítáme transformaci Lesů ČR na akciovou společnost

Stínový ministr zemědělství za ČSSD Michal Hašek vyzval ministra Ivana Fuksu, aby inicioval provedení forenzního auditu. Podle ČSSD jsou jeho plány dalším důkazem, že vláda dává přednost záměrům firem a byznysmenů před zájmy společnosti.

(vd)

12.10.2010 13:41


Spoluautor: ČTK

4180336359_122ae80b5c_b

Podle Michala Haška jsou plány vlády fakticky pokusem o privatizaci Lesů ČR. Foto abejorro34, flickr.com

Stínový ministr zemědělství za ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v úterý vyzval ministra za občanské demokraty Ivana Fuksu, aby inicioval provedení forenzního auditu ve státním podniku Lesy České republiky. Hašek současně odmítl plánovanou transformaci Lesů ČR na akciovou společnost a označil ji za pokus o privatizaci firmy, které patří zhruba polovina lesů v zemi.

Podle úterních Hospodářských novin stát za poslední tři roky prodělal na prodeji dřeva jednu miliardu korun. Vinu na ztrátě má nevýhodná smlouva LČR s polostátní firmou Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS), přes niž Lesy dřevo prodávají, uvedl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

„Je to miliarda korun z veřejných peněz. Kolik je takových miliard v jiných kauzách na ministerstvu zemědělství, kolik je jich na jiných resortech?" uvedl v reakci na článek Hašek s tím, že nevýhodnou smlouvu s HLDS prodloužil v roce 2007, kdy ministerstvo zemědělství vedl Fuksův stranický kolega Petr Gandalovič, současný náměstek ministra zemědělství Jiří Novák. Ten byl tehdy generálním ředitelem Lesů ČR.

Podle Fuksova nedávného vyjádření by se Lesy ČR měly přeměnit na akciovou společnost již v průběhu příštího roku. Část nerozděleného zisku firmy by pak mohla být použita na financování důchodové reformy, čímž by vláda získala až sedm miliard korun.

„Podle našeho názoru je to fakticky pokus o privatizaci," uvedl Hašek. O transformaci Lesů ČR ze státního podniku na akciovou společnost, která by přinesla státu možnost čerpat dividendy, mluvil v době svého vedení resortu již Gandalovič.

„Změna právní formy nic neřeší. Nejde o nic jiného než o snahu vytáhnout peníze ze státního podniku ve formě dividendy do kapes akcionářů. Kde máme záruku, že tímto akcionářem ve stech procentech bude jen český stát?" pronesl Hašek.

Proti částečné privatizaci Lesů ČR se ohradil i sociálnědemokratický stínový ministr životního prostředí Václav Zemek. Podle jeho názoru převod na akciovou společnost a privátní vlastníky nastartuje logickou snahu o co nejvyšší zisky z prodeje dřeva, bez ohledu na ekologicky šetrná řešení či zájmy naší společnosti.

„Plány ministra Fuksy jsou dalším důkazem, že koaliční vláda dává přednost před zájmy společnosti záměrům firem a byznysmenů. Lesy totiž nelze vidět pouze jako továrnu na výrobu dřeva, která přináší rychlý zisk, je třeba je vnímat jako národní bohatství, které přináší celou řadu dalších pozitiv,“ myslí si poslanec ČSSD Václav Zemek.

Podle něho se tak vláda Petra Nečase v případě realizace zamýšlené privatizace kontroly nad důležitými funkcemi našich lesů vědomě vzdají. Sociální demokraté jsou proto zásadně proti jakýmkoli plánům na zamýšlenou privatizaci.

Naopak předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg upozornil v rozhovoru pro Deník Referendum na to, že český stát ve srovnání s okolními zeměmi má ve vlastnictví výrazně vyšší podíl lesů. „Nicméně částečné převedení jejich vlastnictví do soukromých rukou musí proběhnout maximálně odpovědně. Stát musí mít záruky, že jednání nových majitelů nepovede k devastaci lesů pod záminkou například krátkodobých zisků,“ uvedl Schwarzenberg pro Deník Referendum.

Ivan Fuksa již v minulosti připustil, že minoritní podíl akcií LČR, stejně tak jako Budějovického Budvaru (poté, co bude také transformován na akciovou společnost), by stát mohl prodat na burze.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.