Vyšetřování vraždy ruské novinářky Politkovské znovu prodlouženo

Den před výročím zavraždění patrně nejznámější kritičky putinovského režimu se ruská prokuratura rozhodla prodloužit vyšetřování kauzy do příštího února. Pokračuje tak série odkladů a kontroverzních usnesení, která je pro objasňování případu typická.

(čtk)

06.10.2010 17:37


Spoluautor: Petr Jedlička

A6

Anna Politkovská se stala symbolem. Výročí její smrti si každý rok připomínají stovky obhájců svobody slova nejen v Rusku. Foto Antiiveikko, flickr.com

Ruská prokuratura ve středu oznámila, že znovu prodloužila vyšetřování vraždy opoziční novinářky Anny Politkovské. Poslední fáze šetření má být dokončena teprve v únoru příštího roku. Známou kritičku politiky někdejšího prezidenta Putina, jemuž vytýkala zejména porušování lidských práv v Čečensku, zastřelil neznámý vrah 7. října 2006.

„Máme v úmyslu prodloužit vyšetřování až do února 2011,“ uvedl v komuniké vyšetřovací výbor ruské prokuratury. Podle něj byly zjištěny nové osoby, které mohly být do vraždy zapleteny. „Vyšetřovatelé požádali o právní pomoc několik evropských zemí,“ uvedla prokuratura bez dalších podrobností.

Politkovská byla jednou z mála ruských novinářek, které odsuzovaly porušování lidských práv v Čečensku a tvrdě kritizovaly autoritářství i sociální necitlivost putinovského režimu. Redaktorka listu Novaja Gazeta byla zastřelena na chodbě moskevského činžovního domu, kde žila. Pro mnohé v Rusku a hlavně ve světě se její vražda stala symbolem nastupujícího omezování svobody slova v Rusku.

První proces s údajnými vrahy na začátku loňského roku skončil podle všeobecného přesvědčení blamáží, když tři podezřelí byli osvobozeni kvůli nedostatečným důkazům. Nikdy nebyl identifikován ten, kdo si vraždu objednal, a údajný vykonavatel zločinu je stále na útěku. Druhý proces, který začal letos 5. srpna, byl z rozhodnutí ruského nejvyššího soudu přerušen a celá kauza byla vrácena k došetření.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.