OSN v Afghánistánu vede válku s hladem

Zatímco mezinárodní síly v Afghánistánu vedou boj s militanty skrývajícími se v horách, dobročinné organizace válčí s ještě hůře polapitelným nepřítelem: podvýživou.

(sea)

21.12.2009 16:13

407793

Olej, kukuřice a mouka z OSN pomáhají afghánským dětem a matkám přežít. Foto Eric Kanalstein, UN Photo

Tisíce afghánských matek s dětmi získávají základní výživu díky projektům Světového potravinového programu a Dětského fondu OSN (UNICEF). Humanitární pracovníci doufají, že strava s vysokým obsahem bílkovin distribuovaná sítí vesnických klinik místním pomůže přečkat zimu, píše Alfredde Montesquiou v Common Dreams.

Od americké invaze v roce 2001 se v Afghánistánu proinvestovaly miliardy dolarů, situace v zemi je však stále srovnatelná s nejkritičtějšími oblastmi humanitární pomoci v Africe. Míra mateřské úmrtnosti je v Afghánistánu nejvyšší na světě, v dětské úmrtnosti se řadí na druhé místo. Hlavní příčinou je hlad. V centrech pomoci se letos po celé zemi nasytí sto tisíc dětí a pětatřicet tisíc těhotných či kojících žen.

Na klinice ve městě Aqcha čekávají na příděl desítky žen. Děti v jejich náručí ani nedutají. „Většinou jsou tak unavené a hladové, že ani nemají energii plakat,“ uvedl doktor Nasralláh Sulfane, který zde na program dozírá.

Týdenní dávka potravin sestává z pětadvaceti gramů oleje na vaření a 215 gramů kukuřice a sójové mouky na dítě. Takové množství nepokryje veškeré potřeby dítěte, dostatečné kalorie však zabrání nejhorším důsledkům hladu.

Projekt byl zahájen v srpnu navzdory starostem o bezpečnost humanitárních pracovníků, které si afghánští vzbouřenci čím dál tím častěji vybírají za terč svých útoků. Mezi pracovníky též panovaly obavy, aby konzervativní vesničané nezakázali ženám do stravovacích center docházet, protože se v nich běžně setkávají s cizinci. To se však ve městě Aqcha nestalo. „Počet návštěvnic je zatím velký úspěch,“ podotknul Sulfane.

Dříve, než matky dostanou potraviny, jsou jejich děti zváženy. Dvouletý Šarafudín vážil devět a půl kilogramu, což je na chlapce v jeho věku neobyčejně málo. Humanitární pracovníci přesto byli nadšeni – před měsícem Šarafudínovi ručička na váze ukázala jen osm kilo. Hoch tak postoupil do kategorie „mírně podvyživený“ a může se vrátit domů ke své rodině. To bylo prioritou, protože většina rodičů si nemůže dovolit zůstat na klinice daleko od svých polí a dalších dětí.

Stravovací centra dostávají od OSN dotaci milion dolarů měsíčně. Pomoc se primárně zaměřuje na matky v první fázi mateřství a na děti do pěti let.

Podle posledního vládního průzkumu z roku 2004 je v Afghánistánu podvyživeno osmačtyřicet procent dětí, silnou podvýživou trpí pět procent. V některých oblastech se situace během posledních let dokonce zhoršila. Dětská podvýživa zde dosahuje patnácti procent, což převyšuje nouzový stupeň OSN.

Chronické hladovění se u dětí projevuje nedostatkem jódu, což způsobuje duševní poruchy. Nedostatek vitamínů a náležitých živin je příčinou oslabení zraku. V Afghánistánu je rovněž rozšířený zakrnělý růst. Čtvrtina dětí zde zemře do pátého roku života.

Další informace:
Common Dreams UN Fights Hunger in Afghanistan


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.