Radioaktivní spad v Černobylu mizí pomaleji, než se čekalo

Nejhorší jaderná havárie v historii vytvořila laboratoř pro studium vlivu záření na životní prostředí. I po více než dvaceti letech vědce okolí jaderné elektrárny překvapuje.

(len)

21.12.2009 14:49

Chernobyl_nuclear_power_plant

Kvůli stále vysokému množství radioaktivního spadu mrtvá zóna v Černobylu v dohledné době neožije. Foto Mond, Wikimedia Commons

Ačkoliv by ukrajinská vláda chtěla začít černobylskou oblast brzy používat, znovuobydlení mrtvé zóny kolem Černobylu začne pravděpodobně mnohem později, než se původně očekávalo. Podle výzkumu, který v pondělí zveřejnila Americká geofyzikální unie, nemizí cesium 137 z okolního prostředí tak rychle, jak se předpokládalo.

Poločas rozpadu tohoto radioaktivního prvku je třicet let. Jeho množství v půdě kolem Černobylu ale tak rychle neklesá a vědci dosud nezjistili proč. „Normálně klesá množství cesia každých třicet let na polovinu předchozího stavu. Tady to ale takto nefunguje. Bude trvat mnohem déle, než se sem budou moci vrátit lidé,“ řekl jaderný vědec ze Savannah River National Laboratory Tim Jannick.

Výsledky studie vědce překvapily. Očekávali, že přírodní poločas rozpadu radioaktivních izotopů je kratší než fyzikální. Přírodní rozptýlení totiž napomáhá snížit množství materiálu v každém vzorku zeminy, který byl v Černobylu odebrán.

Pro stroncium tato domněnka platí, v případě cesia se zdá být pravdou opak. Fyzikální vlastnosti cesia se ale nezměnily, takže se vědci domnívají, že vysvětlení musí být v životním prostředí. Je možné, že cesium putuje z hlubších vrstev na povrch a zvyšuje tím své množství v horních vrstvách půdy. Jannick doufá, že další výzkum pomůže odhalit pravou příčinu.

Další informace:
Common Dreams Chernobyl Exclusion Zone Radioactive Longer Than Expected


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.