Policisté našli osvětimský nápis a zatkli zloděje

Ukradený nápis Arbeit macht frei, který visel nad branou osvětimského koncentračního tábora, objevili krakovští policisté v severním Polsku. Zatčeno bylo pět lidí.

(len)

21.12.2009 15:27

2987549708_8fcb052823_b

Zloději ukradli osvětimský nápis v pátek brzy ráno, údajně na objednávku soukromého sběratele. Foto Pablo Municio, flickr.com

Pět osob ve věku dvacet až devětatřicet let je obviněno z páteční krádeže nápisu Arbeit macht frei, který visel na bráně vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle informací krakovské policie žádný z pachatelů nepatřil k neonacistům. Podle informací od vyšetřovatelů byl objednavatelem loupeže zřejmě soukormý sběratel.

„Muži byli zadrženi krátce před půlnocí. Nápis policisté nalezli v jejich domě,“ řekl policejní mluvčí Dariusz Nowak. Zloději rozřezali kovové znamení, které se stalo symbolem hrůz spáchaných nacistickým Německem, na tři kusy.

Ředitel krakovské policie Andrzej Rokita řekl, že krádež byla zřejmě finančně motivovaná. Není ale jasné, zda zloději kradli na objednávku sběratele, neonacistů, či chtěli nápis prodat jako sběrný odpad.

Nápis byl částečně odšroubován a částečně utržen v pátek krátce před úsvitem. Policie okamžitě posílila kontroly na letištích i hraničních přechodech a začala prohledávat sběrny kovu.

Nápis, měřící přes pět metrů a vážící čtyřicet kilogramů, lze přeložit jako „Práce osvobozuje“. Podobné nápisy visí i na dalších koncentračních táborech v celé střední Evropě.

Slogan Arbeit macht frei nacisté vzali z Evangelia sv. Jana a původně zněl Pravda osvobozuje. Nacisté předělané heslo používali ve propagandistických materiálech proti nezaměstnanosti v třicátých letech.

Krádež vyvolala pobouření v Izraeli i mezi polskými politiky. Mluvčí osvětimského muzea Pawel Sawicki prohlásil, že vrácení nápisu bylo obrovskou úlevou. „Jsme vděční policistům, kteří odvedli fantastickou práci,“ řekl tiskové agentuře AFP.

Muzeum se v současné době připravuje na oslavy pětašedesátého výročí osvobození Osvětimi-Birkenau sovětskými vojsky. Za druhé světové války za zdmi tohoto tábora zemřelo více než milion lidí, z toho devadesát procent Židů.

Další informace:
BBC News Poland police question men over stolen Auschwitz sign
Gazeta Wyborcza Napis z Auschwitz skradziono na zamówienie
Týden Polská policie našla nápis z Osvětimi. Zatkla pět mužů


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.