OSN obviní Rwandu, Ugandu a Burundi z válečných zločinů

Uganda, Rwanda i Burundi neuznávají závěry zprávy OSN, která by měla vyjít v pátek, o údajných válečných zločinech, páchaných armádami těchto afrických států na území bývalého Zairu. Součástí zprávy je i obvinění rwandských vojáků z genocidy.

(rbs)

01.10.2010 13:39

A21

Jednotky obviněných států vpadly do někdejšího Zairu na konci devadesátých let. Nejprve pomohly opozici svrhnout režim diktátora Mobuta, poté se samy pokusily převzít moc. Foto The U. S. Army, flickr.com

Uganda se připojila k předchozím stížnostem Rwandy a Burundi proti zprávě OSN, která přináší detaily údajných válečných zločinů, kterých se měly dopustit armády těchto afrických států v Demokratické republice Kongo.

Návrh zprávy, která se zabývá konflikty v bývalém Zairu mezi lety 1993 a 2003, identifikuje stovky válečných a jiných zločinů, způsobených mimo jiné také armádami sousedních států. Datum vydání konečné verze zprávy bylo po stížnostech Rwandy posunuto na páteční odpoledne.

V prvotní verzi, která unikla začátkem srpna, byli ugandští vojáci obviněni ze zabíjení a mučení civilních obyvatel Zairu v několika oblastech. Vojáci sousední Rwandy byli pro změnu obviněni ze zabíjení desítek tisíc příslušníků etnika Hutu, kteří se v Demokratické republice Kongo skrývali v uprchlických táborech. Jejich činy by podle původní verze zprávy OSN mohly být klasifikované jako genocida.

Ve čtvrtečním dopise adresovaném OSN ugandský ministr zahraničních věcí Sam Kutesa závěry zprávy ostře odsoudil a označil je za soubor fám, který má chybnou metodologii a nedostatečné zdroje i úroveň důkazů. „Uganda odmítá návrh zprávy v jeho celkovém znění a požaduje, aby nebyl publikován,“ napsal Kutesa v dopise.

Kutesa pohrozil, že obvinění OSN by mohly Ugandu donutit k přehodnocení jejích závazků v mezinárodních mírových sborech, včetně Somálska, kde ugandští vojáci tvoří základní osu jednotek Africké unie.

Podobně hrozila i Rwanda, i když vyjádření později odvolala: bude-li zpráva publikována bez dodatečných vyjádření obviněných států, stáhne prý vojska ze súdánského Darfúru.

Obhájci lidských práv se nyní obávají, že závažná obvinění zprávy budou kvůli politickým důvodům stažena a celý dokument bude zmírněn nebo nebude vůbec vydán.

Navi Pillayová, vrchní komisařka OSN pro lidská práva ale ve čtvrtek prohlásila, že zpráva bude publikována bez vážnějších zásahů do obsahu a její jádro zůstane nezměněné. Podle agentury AP, která údajně získala kopii finální verze zprávy, jsou některá choulostivá místa zprávy přeformulována, ale obvinění z genocidy proti Rwandě zůstalo nedotčené.

I přes některé změny označil rwandský ministr zahraničí Louise Mushikiwabo dokument za chybný a nebezpečný od začátku do konce. „Naše komentáře se soustředí na sedm dílčích oblastí, které jasně ukazují, že průběh mapování byl intelektuálním selháním, stejně jako urážkou historie,“ uvedl Mushikiwabo směrem k OSN.

Obvinění z možných zločinů genocidy zasáhne podle agentur obzvláště tvrdě současný rwandský režim, jelikož odvozuje větší část svojí legitimity z toho, že se prohlašuje za vládu, která dokázala zastavit veškeré vraždění v zemi.

Další informace:
The Guardian Uganda rejects UN report on war crimes in Congo
AFP UN report on DR Congo an 'insult to history': Rwanda
The Guardian Leaked UN report accuses Rwanda of possible genocide in Congo


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.