STEM: Důvěra v odbory mezi lidmi stoupá

Podpora odborů mezi lidmi stoupá. Podle analytiků je to důsledek zvyšujícího se významu odborů v odporu proti radikálnímu snižování platů ve státní sféře.

(dar)

30.09.2010 15:19


Spoluautor: ČTK

Dsc_0309

Že význam odborů stoupá, doložilo minulý týden i čtyřicet tisíc lidí na pražském Palachově náměstí. Foto David Mužík, DR

Odborům nyní důvěřuje padesát pět procent občanů, těší se tak nejvyšší důvěře za posledních šest let. Zjistil to průzkum agentury STEM, který se uskutečnil v první polovině září. Polovina občanů důvěřovala odborům i v letech 2008 a 2009, bylo to ale méně než v současnosti.

Odbory na sebe upozornily především odporem k plánu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jenž chce prosadit drastické snižování platů státních zaměstnanců. Podle odborářů by tak došlo k reálnému poklesu mezd u některých zaměstnanců o více než čtyřicet procent. V minulém týdnu proto zorganizovaly masovou demonstraci, jíž se účastnili především policisté, hasiči, ale i zástupci dalších profesí.

Průzkum agentury STEM navíc proběhl ještě před 21. zářím, kdy se demonstrace v Praze konala. Lze tedy předpokládat, že po úspěšné akci, na niž si našlo cestu na čtyřicet tisíc demonstrantů, podpora odborů ještě stoupla. Také podle analytiků STEM souvisí vzestup důvěry v současné odbory do jisté míry právě s růstem jejich významu v rámci protestů proti úsporným opatřením vlády.

Důvěra v odbory je podle STEM ovlivněna také politickou orientací a stranickými preferencemi: častěji jim věří stoupenci ČSSD a KSČM, zřetelně méně naopak příznivci vládních stran, zvláště ODS.

V pátek také vstoupí odbory do další fáze vyjednávání s ministrem práce a sociálních věcí Drábkem. Drábkovo ministerstvo v létě navrhlo snížení tarifní složky mezd státních zaměstnanců o deset až třiačtyřicet procent kvůli plánu vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd ve státním sektoru v příštím roce. Podle odborů by kvůli tomu poklesla životní úroveň mnoha státních zaměstnanců na neúnosnou mez. Odbory trvají na zachování současného systému platových tabulek. Drábkův návrh ztrhal také jeho ministerský kolega Pospíšil, podle něhož je zcela nepropracovaný a v mnoha ohledech koliduje s českým i evropským právem.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.