Obama burcuje k účasti ve volbách, jde mu o hodně

Šest týdnů před průběžnými volbami se americký prezident snaží mobilizovat všechny potenciální stoupence, aby se hlasování zúčastnili. Obamovi demokraté mohou přijít o převahu v obou parlamentních komorách a ztratit možnost dalšího vládnutí.

(rbs)

23.09.2010 13:35

A2

Lidé, kteří jsou již rozhodnuti v listopadu hlasovat, cítí dle agentury Rasmussen větší sympatie k názorům Sarah Palinové než Baracka Obamy. Foto ASHC, flickr.com

Americký prezident Barack Obama se snaží vyburcovat všechny potenciální voliče Demokratické strany k účasti v listopadových průběžných volbách. Během pondělních setkání v rámci předvolební kampaně Obama varoval, že pokud bude účast demokratických voličů malá, mohou republikáni získat lepší pozici k blokování zákonů v Kongresu, nebo dokonce většinu.

Účast v průběžných volbách, ve kterých se volí všichni poslanci a přibližně třetina senátorů, bývá tradičně nízká. Podle posledního průzkumu Gallupova ústavu by k nim dnes přišlo necelých padesát procent republikánů, ale pouze osmadvacet procent demokratických voličů.

Obama se tak dle analytiků v listopadu přímo střetne s rozčarováním a nespokojeností svých dřívějších zastánců, kteří jsou nespokojeni převážně s ekonomickou situací v zemi. Podle posledních průzkumů věří Obamově politice na stimulaci ekonomického růstu pouze devětadvacet procent voličů.

„Ekonomika je nyní tématem číslo jedna a více lidí souhlasí s rétorikou republikánů než demokratů,“ prohlásila výzkumnice agentury Ipsos Julia Clarková. Američané se tak přiklání spíše ke snižování daní a státního dluhu než ke stimulaci ekonomiky a vytváření nových pracovních míst.

Na pondělním předvolební mítinku Obama hlavně ujišťoval voliče a členy Demokratické strany, že jeho vláda udělá vše, aby dostála i prozatím nesplněným slibům, ale také kritizoval některé levicové demokraty kvůli nepřiměřené kritice jeho politiky.

„Když slyším demokraty remcat a naříkat, že ,zdravotní péče nenabízí žádnou státní možnost' nebo říkat ,ano, ukončil jste válku v Iráku, ale tu v Afghánistánu ještě úplně ne,' říkám lidi, probuďte se,“ prohlásil Obama doslova. „Tohle není žádné akademické cvičení. Nesmíte nás srovnávat se Všemohoucím; srovnávejte nás s alternativou,“ dodal.

Afroameričané, Hispánci, mladí lidé
Peter Brown z volebního institutu na Quinnipiacské univerzitě řekl deníku Guardian, že tři skupiny americké společnosti se průběžných voleb zúčastňují velmi málo: černoši, Hispánci a mladí lidé. Všechny tři skupiny jsou pro Demokratickou stranu klíčové. „Obama musí tyto skupiny dostat k urnám,“ řekl Brown.

Bílý dům a demokraté si tento problém také uvědomují a údajně chystají nákladnou kampaň, která by měla přesvědčit Afroameričany, aby k průběžným volbám přišli.

Podle Jennifer Duffyové z nezávislé skupiny Cook Political Report je postoj demokratických voličů pochopitelný. „Nemají Obamu neradi, ale od ekonomického pádu zatím neviděli žádné zlepšení,“ dodala Duffyová.

K účasti ve volbách vyzýval také bývalý demokratický prezident Bill Clinton. Ten, kdo podle něj nebude volit, udělá obrovskou chybu. „Dostanete přesně ten výsledek, jaký nechcete,“ prohlásil doslova na benefičním večeru v New Yorku.

Poradci odcházejí
Obamův ekonomický tým mezitím v pondělí opustil další člen. Ekonom Lawrence Summers, který je považován za hlavního architekta stimulačních opatření, oznámil, že se vrací na post učitele na Harvardské univerzitě.

Z původních hlavních ekonomických poradců prezidenta tak zbyl již pouze ministr financí Tim Geithner. Prezidentův tým v milosti opustil poradce pro rozpočet Peter Orszag a Christina Romerová, předsedkyně Rady ekonomických poradců Bílého domu.

Obměna poradcovských postů v polovině volebního období ale podle deníku New York Times není ničím neobvyklým a všechny výměny byly dlouho plánované.


Další informace:
The Guardian Barack Obama urges US Democrats to 'wake up' – or risk losing midterms
The Guardian 'Don't ask, don't tell' repeal stalls as US Senate Republicans block bill
AFP Summers latest member of Obama economic team to quit
BBC News Key Obama economy adviser to quit


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.