Irák: Pokus o zatčení velitele al-Káidy si vyžádal sedm civilních obětí

Společná bojová operace amerických a iráckých vojáků ve městě Fallúdža si vyžádala životy sedmi civilistů, z toho dvou dětí. Jsou to první civilní oběti akcí, na kterých se podíleli Američané od oficiálního ukončení bojových operací na začátku září.

(rbs)

17.09.2010 15:20

A3

V Iráku zůstalo padesát tisíc amerických vojáků. Zbraň ale mohou použít jenom v sebeobraně, nebo na požádání iráckých velitelů. Foto The U. S. Army, flickr.com

Vojenská operace amerických a iráckých bezpečnostních složek ve městě Fallúdža si vyžádala životy sedmi civilistů. Vojáci se snažili zaujmout významného člena vedení al-Káidy v Iráku a podle místních úřadů při akci zabili minimálně čtyři ženy a děti. Jsou to první civilní oběti akcí, na kterých se podíleli americké nebojové jednotky, po oficiálním ukončení válečných operací na začátku září.

Podle armádních zdrojů byli při útoku zabiti dva ozbrojení povstalci a dva příslušníci iráckých jednotek. Zda byl velitel al-Káidy zadržen, zástupci irácké armády neuvedli. Akce vyvolala odpor místních obyvatel i městských úředníků, kteří civilní oběti útoku tvrdě odsoudili.

Útok přišel dva týdny po odsunu amerických bojových jednotek z Iráku a oficiálním ukončení bojových operací. Zbylých padesát tisíc amerických vojáků má za úkol cvičit irácké bezpečnostní složky a pomáhat Iráčanům při složitějších bojových operacích.

Policejní ředitel ve městě Fallúdža Fajsal Essáví uvedl, že civilních obětí útoku bylo minimálně osm. Mezi nimi byl podle něj také jeden bývalý vysoce postavený velitel irácké armády za vlády Saddáma Husajna.

Zástupci městské rady označili vojenskou akci za provokaci. „Tato brutální operace je aktem provokace proti obyvatelům města Fallúdža a městským bezpečnostním složkám,“ prohlásil v projevu radní Ahmed Dulajmi. Městská rada nyní požaduje důkladné a nezávislé vyšetření incidentu a vyhlásila třídenní smutek.

Při útocích povstalců zemřelo jen za minulý týden minimálně jedenáct iráckých vojáků. Devět z nich na severu země u města Mosul, když armádní autobus zasáhla bomba nastražená u silnice. Další dva byli zastřeleni při přestřelce u hlavního města Bagdádu.

Američtí vojáci již od oficiálního ukončení bojových operací 1. září zabili několik povstalců v Bagdádu a okolí. Dva Američané byli zastřeleni po slovní potyčce a přestřelce s iráckým kolegou na letecké základně Sádik. Všechny americké jednotky mají nyní dovoleno střílet pouze v sebeobraně.

Podle statistik irácké vlády je násilí v zemi opět na vzestupu. Červenec a srpen byly nejkrvavějšími měsíci od roku 2008.

V Iráku navíc již skoro půl roku po parlamentních volbách trvá bezvládí. Favoritem na získání premiérského postu zůstává stále přesluhující předseda vlády Núrí Malíkí, jehož strana Národní aliance za právní stát ve volbách těsně prohrála se stranou Irakíja Ajáda Alávího. Málíkí ovšem potřebuje podporu ostatních stran, které si kladou tvrdé podmínky.

Za Malíkího se postavil jak sousední Írán, tak nově Spojené státy. Ty do politiky Iráku původně odmítaly zasahovat. Prodlužující se politické vakuum ale Washington donutilo k podpoře šíity Malíkího, který je považován za jediného předvídatelného lídra v zemi, uvádí AFP.

Další informace:
AFP Seven Civilians Killed in US-Iraqi Raid


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.