Recyklace nabízí desetkrát více pracovních míst než spalování

Belgická studie, kterou má k dispozici Hnutí DUHA, upozorňuje, že podpora recyklace odpadu může vytvořit až desetkrát více pracovních míst než jeho skládkování nebo spalování. Například komunálního odpadu Češi recyklují jen jedenáct procent.

(red)

14.09.2010 12:00

307729_mediafax_mikulas_krepelka

„Recyklace sníží množství odpadků na skládkách i naši závislost na dovážených surovinách, ale také vytvoří nové, dynamické průmyslové odvětví," říká Ivo Kropáček z Hnutí DUHA. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Asi deset tisíc pracovních míst by vzniklo v nových průmyslových odvětvích, pokud by Česká republika recyklovala odpadky stejně jako belgické Vlámsko. Spočetla to nová nezávislá studie, kterou v úterý Bruselu představuje evropská partnerská organizace Hnutí DUHA.

Česká republika recykluje mnohem méně komunálního, průmyslového i stavebního a demoličního odpadu než úspěšné evropské země. Míra recyklace komunálního odpadu činí pouhých jedenáct procent, zatímco ve Vlámsku činí více než sedmdesát procent. Také sousední Německo využívá obnovitelné suroviny z více než padesáti procent komunálních odpadků. Příčinou slabých českých výsledků je špatná legislativa. Ministři životního prostředí totiž doposud do Parlamentu nepředložili nový zákon o odpadech, který by rozhýbal recyklaci a usnadnil třídění, ačkoliv jej slibují už sedm let.

Nečasova vláda navíc koncem srpna schválila takzvané Rozšířené teze nového zákona o odpadech, které umožňují upřednostnit skládkování a spalování odpadů namísto recyklace. Studie přitom spočetla, že recyklace vytváří desetkrát více pracovních míst na tunu zpracovaného odpadu než skládkování a pálení. V České republice se každoročně uloží na skládky nebo se spálí recyklovatelné materiály za tři miliardy korun.

Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má průměrná česká domácnost přes sto metrů daleko. Zbytky z kuchyní a zahrad, které tvoří zhruba polovinu odpadů, lze třídit jen v několika málo městech a obcích. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon o odpadech, který zajistí, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl: „Recyklace sníží množství odpadků na skládkách i naši závislost na dovážených surovinách, ale také vytvoří nové, dynamické průmyslové odvětví. Ve Vlámsku a dalších zemích vznikly stovky úspěšných firem, které přeměňují odpadky v dobré domácí suroviny. Recyklace u nás kulhá pozadu a kulhat bude i nadále, dokud ministr Drobil nepřijde s novým zákonem o odpadech, který usnadní třídění odpadků."


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.