Havel zřejmě podpoří Izrael v kampani za jeho lepší obraz

Iniciativa přátel Izraele v čele s někdejším španělským premiérem José María Aznarem připravuje kampaň, která má zlepšit obraz Izraele v Evropě. Začít má v úterý a jednou z jejích tváří bude podle Aznara i Václav Havel.

(čtk)

14.09.2010 09:38

337279_mediafax_jakub_deml

Václav Havel se s konzervativními politiky neangažuje poprvé. Foto Jakub Deml, Mediafax

Bývalý český prezident Václav Havel se prý zúčastní mezinárodní kampaně na podporu Izraele. Americkému internetovému deníku Politico to řekl někdejší španělský premiér José María Aznar. Spolu s Havlem a dalšími významnými mezinárodními postavami se chce zasazovat o lepší vnímání židovského státu v evropských i jiných zemích, kde je k Izraeli veřejnost skeptičtější než třeba ve Spojených státech.

Na Iniciativě přátel Izraele, kterou Aznar vede, by se měli podílet i bývalý prezident Peru Alejandro Toledo či někdejší velvyslanec Spojených států v OSN John Bolton. Podle španělského expremiéra, který by měl kampaň představit v úterý večer ve Washingtonu, se budou stavět proti snaze „zpochybňovat legitimitu" Izraele prostřednictvím bojkotů a dalších akcí, jež se používaly již k izolaci Jihoafrické republiky v éře apartheidu.

Izraelský deník Haarec minulý týden informoval o tom, že bojkotů izraelského zboží v poslední době přibývá. Organizují jej zejména evropské organizace zaměřené na ochranu lidských práv. Protestují tak proti izraelskému postupu vůči Palestincům. Podle deníku tak jsou v Evropě obchodní řetězce, jež již nepřijímají izraelské zboží. Bojkot izraelského zboží vyrobeného v kontroverzních židovských osadách na palestinském území ale nedávno přijal i chilský parlament.

Aznar se podobné kroky chystá odsoudit v projevu, který by měl v úterý přednést v americkém hlavním městě. „Zastavme toto šílenství, které činí Izrael zodpovědným za všechny problémy v regionu, ne-li i mimo něj. Bylo už dost krátkozrakosti, jež odmítá vidět Izrael jako základní kámen naší západní civilizace," stojí v jeho připraveném projevu.

Aznar, který byl spojencem předchozího amerického prezidenta George Bushe, deníku Politico řekl, že podporuje úsilí současného prezidenta Baracka Obamy o mír na Blízkém východě. Obamova politika vůči Izraeli je ale podle něj slabá. Nynější americký prezident se prý snaží hlavně o novou dohodu s muslimským světem. „Tato dohoda by neměla být na úkor zájmů Izraele," podotkl španělský politik.

Mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci zprostředkované Američany začaly v úvodu září po téměř dvouleté pauze ve Washingtonu. Obě strany se dohodly, že se budou pravidelně setkávat. Další jednání, která by měla trvat dva dny, od dneška povedou za účasti americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Egyptě.

Aznar se s Havlem nechystá angažovat v mezinárodní politice poprvé. V roce 2007 například byli mezi signatáři petice na podporu barmské disidentky a laureátky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.


A co si myslíte vy? Diskuse (9 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Daniel Veselý - Překladatel

Ostuda Úterý, 14.Září 2010, 13:02:57

VH si na Forum 2000 pozval neodsouzeného válečného zločince E. Baraka a nyní se ocitl opět na jedné lodi vedle darebáka, se kterým stvrdil podpisem invazi do Iráku, podle norimberských principů "největší válečný zločin". Stydím se za VH.

Popularita je důležitá Úterý, 14.Září 2010, 15:37:38

Zato ale pan exprezident vystoupí opět v Tel Evizi.

Ondřej Wolf - farář v.v.

Středa, 15.Září 2010, 08:25:48

Své ostrovtipné a rezolutní stanovisko jistě uvádíte a budete uvádět i při zprávách o raketových útocích Hamásu, ať již těch, kdy střela dopadne v Izraeli do školky, nebo přeletí až do Jordánska či Egypta, pánové!
Ondřej

Daniel Veselý - Překladatel

A na to jste přišel jak? Středa, 15.Září 2010, 12:12:24

Zatímco včera v Pákistánu US bezpilotní letouny zabily 10 civilistů, což se děje běžně, nemám zprávu o tom, že by teď v poslední domě došlo k tomu, co uvádíte. Navrch je vaše reakce je naprosto nelogická.

Ondřej Wolf - farář v.v.

Tak: Středa, 15.Září 2010, 15:28:11

http://www.smartnews.cz/2010/09/08/palestinska-strela-u-skolky/
Jinými slovy, 8.9.2010, Šear Ha Negev.
Co se týče Jordánska, tak o pár týdnů dříve, všimla si toho i dokonce ČT ve zprávách.
Ondřej

Daniel Veselý - Překladatel

O tom vim, ale kdy byl něko zabit nebo vážně zraněn Středa, 15.Září 2010, 17:56:28

Ve Wazíristánu to bylo jen za uplynulý měsíc víc než 50 lidí střelbou bezpilotních letounů, a to jde jen o malou oblast v porovnání s celým regionem. Během ostřelování Gazy tento rok bylo zabito 37 lidí. A to uvádím pouze dva příklady, je jich mnohem víc v Afghánistánu, ale i v Iráku. Copak na Západě a v Izraeli se taky takhle masově zabíjejí nevinní? Ani omylem. Nejdřív bychom se měli postavit čelem zvěrstvům, které páchá západní civilizace na BV a SV, pak mluvme o kasámech, a to ještě v souvislostí s ilegální blokádou Gazy...

Věra Tydlitátová - vysokoškolská učitelka

Ondřeji, napíši ti mail Středa, 15.Září 2010, 19:08:52

tady nemá smysl s těmito lidmi debatovat, napíšu Ti o nich něco soukromě.

Daniel Veselý - Překladatel

Presne tak, pani Tydlidatova Středa, 15.Září 2010, 20:03:58

s lidmi opacneho nazoru, ktery prebiraji ze serioznich medii jako je democracynow.org (nebo snad chcete poprit, ze nase civilizace, vcetne vaseho oblibeneho Izraele, nevrazdi muslimy tisice mil od nas ?), se nediskutuje, podobne jako na vasem blogu na Respektu, kde jste rusila diskuse. To je presne v intencich praktik totalitniho rezimu. S nekym se nemluvi, pac ma jiny nazor, s nekym ano, pac ma stejny nazor...

Nursery rhyme Středa, 15.Září 2010, 21:08:20

Tweedledum and Tweedledee
Agreed to have a battle;
For Tweedledum said Tweedledee
Had spoiled his nice new rattle.
Just then flew down a monstrous crow,
As black as a tar-barrel;
Which frightened both the heroes so,
They quite forgot their quarrel

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.