Floridský pastor korány nespálí, nebude-li u Ground Zero mešita

Pastor Terry Jones prohlásil, že od pálení Koránu upustí, pokud dojde k přesunu plánované mešity poblíž bývalého Světového obchodního centra v New Yorku. Podle imáma, který stavbu zaštiťuje, jsou pastorovy požadavky zahrávání si s náboženstvím.

(rbs)

10.09.2010 12:35

A8

Terry Jones se za poslední týden objevil snad na všech zpravodajských kanálech v USA. Foto Internet

Kontroverzní floridský pastor Terry Jones, který se chtěl v den výročí teroristických útoků 11. září v New Yorku a konce muslimského svátku Ramadánu zviditelnit spálením dvě stě kopií Koránu, ze svého plánu prozatím ustoupil.

Jones nyní požaduje, aby došlo k přehodnocení plánů na výstavbu mešity a muslimského kulturního centra v New Yorku, poblíž místa, kde stály budovy Světového obchodního centra. Pastor se na přesunu mešity již údajně domluvil s newyorským imámem Fajsalem Abdulem Raúfem, který stavbu zaštiťuje. Ten ale popřel, že by s Jonesem kdy mluvil.

„Jsem rád, že pastor Jones se rozhodl nepálit žádné korány,“ řekl Raúf. „Nicméně, nemluvil jsem ani s pastorem Jonesem (...). Jsem jeho prohlášením překvapen. Nebudeme si tu zahrávat s naším nebo žádným jiným náboženstvím a provozovat žádnou směnu,“ řekl Raúf k Jonesovým výrokům.

Floridský pastor tak plán na pálení posvátných knih prozatím nezrušil, ale pouze odložil, protože mu podle něj jeho muslimští kolegové o odsunu mešity lhali. Odklad jeho akce podle světových médií přivítalo jak mezinárodní společenství, tak většina církví všech vyznání, které pastorův plán od začátku odsuzovaly.

Na protest proti Jonesovým akcím se v Gainesville spojili duchovní křesťanských, židovských a muslimských komunit, kteří chtěli v pátek pronést společnou modlitbu v místní mešitě.

Užitečné k propagandě
Fred Phelps, jeden z mála křesťanských duchovních, kteří se k Jonesovy přidali, ale prohlásil, že on z plánu neustoupí a kopie Koránu v sobotu přesto spálí. K jeho případu se ale zatím nikdo nevyjádřil, protože mu média zdaleka nevěnují tolik pozornosti.

Před podobnými akcemi varovalo ministerstvo obrany i Interpol, podle nichž by mohly ohrozit křesťany v muslimských zemích a americké vojáky v Iráku a Afghánistánu. Podle CBS News již Jonesovy hrozby využilo k propagandě a náboru extremistické hnutí Tálibán, které v jižním Afghánistánu rozváží letáky, nabádající k boji proti pálení muslimské posvátné knihy.

Pro zviditelnění svých zájmů využívají Jonesovy akce i politici americké krajní pravice. Guvernérka Aljašky Sarah Palinová poukazovala na spojitosti pálení Koránu se stavbou mešity v New Yorku, proti které bojuje: „Lidé mají ústavní právo pálit Korán, pokud budou chtít, ale je to necitlivá a nepotřebná provokace – hodně podobná postavení mešity na Ground Zero,“ napsala doslova na sociální síti Facebook.

Zpeněžitelné výročí
Guvernérka Palinová a politický komentátor Glenn Beck, oba podporovaní ultrakonzervativním hnutím Tea Party, oslaví výročí teroristických útoků v New Yorku se svými příznivci na Aljašce. Vstupenka na jejich sobotní vystoupení bude stát od sedmdesáti do dvou set pětadvaceti dolarů.

Plán na využití teroristických útoků k vydělání peněz se ale některým Američanům nelíbí. Podle amerického nezávislého novináře Willa Bunche je to „ukázka toho, proč Beck minulý rok vydělal přes třicet milionů dolarů a Palinová dvanáct milionů. Jediný rozdíl je v tom, že nyní je to 11. září,“ napsal Bunch.

K podobným akcím na 11. září se chystají i jiní konzervativci. Lobbista Ralph Reed bude pořádat Konferenci pro víru a svobodu s rozpravou nad strategií a bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingritch ve stejný den představí svůj nový film.


Další informace:
AP Anti-Koran pastor changes tact, targets NY mosque
The Guardian Florida pastor suspends plans to burn Qur'an on anniversary of 9/11
AlterNet Florida Cult Leader Terry Jones Calls Off Qu’ran Burning, but Taliban Press Ahead with Propaganda Campaign
AlterNet Glenn Beck and Sarah Palin to Use 9/11 as Fundraising Opportunity


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.