Občanské iniciativy předaly vládě petici proti Jochovi

Zástupci lidsko-právních organizací a iniciativy ProAlt včera předali vládě petici proti jmenování Romana Jocha poradcem premiéra pro lidská práva.

(dar)

09.09.2010 10:30

Před budovou vlády se ve středu opět demonstrovalo proti Jochovi. Na akci organizovanou iniciativou ProAlt přišla zhruba stovka demonstrantů a zástupců řady lidsko-právních organizací vyjádřit svůj nesouhlas se jmenováním ultrakonzervativce a ředitele Občanského institutu Romana Jocha poradcem premiéra Nečase pro lidská práva.

„ProAlt považuje jmenování Romana Jocha do funkce poradce předsedy vlády pro lidská práva a zahraniční politiku za výsměch vládní moci občanské společnosti a neziskovému sektoru. Premiéru Nečasovi má v otázkách lidských práv radit člověk, který uznává pouze vlastnická práva," uvedla mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová.

Mluvčí iniciativy ProAlt pak na vládě předaly petici proti Jochově jmenování. Během čtrnácti dnů podepsalo petici na sedm set lidí. Demonstranti si před vládou znovu připomněli kontroverzní Jochovy výroky o správnosti pravicových autoritativních režimů, převádění všech občanských svobod na práva vlastnická či omezení volebního práva žen. Premiér Nečas v reakci na kritiku svého poradce již dříve uvedl, že považuje tyto názory za inspirativní a osvěžující, byť se všemi nesouhlasí.

Na demonstraci se přišel krátce podívat také ministr financí Miroslav Kalousek či předseda Strany zelených Ondřej Liška. Aktivisté pak před Strakovou akademií rozvinuli plakát chilského diktátora Pinocheta, jemuž Roman Joch opakovaně vyjádřil podporu.

Demonstrace následně pokračovala na pražském Klárově. S příspěvkem zde vystoupila mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová, předsedkyně České ženské lobby Alexandra Jachanová Doleželová a zástupci iniciativ Studenti proti rasismu, Freedom not fear či Gay a lesbické ligy.

Ve svých příspěvcích upozorňovali na důsledky realizace Jochových názorů ve společnosti. Mimo jiné připomněli fakt, že ve vládě premiéra Nečase nesedí jediná žena, či nejnovější plán pražského magistrátu na odsun nepohodlných obyvatel do táborů za město.

Demonstrace skončila zhruba v půl šesté. Podle jednoho z organizátorů akce Jana Černého iniciativy v nejbližší době další demonstrace proti Romanu Jochovi neplánují.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

ta fotografie Sobota, 11.Září 2010, 16:21:45

se tu měla dnes objevit znovu.
Vždyť před 37 lety byl zavražděn demokraticky zvolený president Salvador Allende.(V dnešních chaotických rozpravách ovšem není jasné, zda v tom měl prsty ještě "ryzí liberalismus" nebo už "neoliberalismus".)

Čest jeho památce!

Img_4546

martin škabraha - autor erót-ické literatury

ad JK Neděle, 12.Září 2010, 06:37:58

Byl to ryzí neoliberalismus...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.