Ekologové požadují přepracování EIA k dostavbě Temelína

EIA předložená energetickou společností ČEZ neodůvodňuje nezbytnost výstavby dalších reaktorů. Nezohledňuje dostatečně bezpečnost ani budoucí likvidaci jaderné technologie.

(hh)

02.09.2010 16:12

26707_mediafax_dobrin_stojcev

Kdo potřebuje další jaderné reaktory, my nebo ČEZ? Foto Dobrin Stojčev, Mediafax

Čtrnáct českých ekologických organizací vydalo ve čtvrtek společné prohlášení komentující dokumentaci EIA předloženou ČEZ ohledně dostavby Temelína. Ekologové mají zásadní výhrady, na základě kterých požadují, aby byla současná studie vrácena k přepracování.

Eduard Sequens ze Sdružení Calla upozorňuje, že dokumentace, jak byla ČEZem předložena, nenaplňuje ani podmínky ministerstva životního prostředí pro její zpracování. „Nedovedu si představit, že nestranně fungující úřad by ji uznal bez zásadního dopracování,“ řekl Deníku Referendum Sequens.

Podle ekologů studie dostatečně neodůvodňuje nezbytnost výstavby dalších reaktorů. Chybí v ní možnost náhrady zvažovaného výkonu kombinací obnovitelných zdrojů elektřiny, stejně tak neuvažuje o snížení množství elektřiny vyvážené.

„Tím, že odmítli vypracovat srovnání s nulovou variantou, odmítají postupnou modernizaci ekonomiky, nástup efektivní průmyslové výroby s menší spotřebou. Dva nové reaktory jsou zcela marginální oproti příležitostem snižování energetické náročnosti, “připomenul v tiskové zprávě Martin Sedlák z Hnutí DUHA.

Tisková zpráva upozorňuje i na skutečnost, že posudek nebere zřetel ani na dopady těžby uranu, zpracování uranové rudy a celý samotný proces výroby jaderného paliva. Nezohledňuje ani budoucí likvidaci jaderné elektrárny a celkové řešení problému vyhořelého paliva.

Ekologové se domnívají, že v dokumentaci není dostatečně zhodnocen ani dopad případné těžké havárie. Doporučují také užití principu nejlepších dostupných technik, tedy použití technologií s vyšší bezpečností, než takovou, která je vybrána pouhým hospodářským vyvažováním nákladů a zisků.

Předsedkyně Jihočeských matek Monika Machová Wittingerová řekla Deníku Referendum, že dokumentaci EIA vnímá jako „pětisetstránkovou projadernou agitaci".

Podle středeční zprávy České rozhlasu prochází nyní část Temelína odstávkou, během níž dojde k přechodu z amerického na ruské jaderné palivo.  Jaderný odpad je podle ČRo stále ukládán do bazénu v areálu JETE.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.