Mračna sarančat zpustošila Guineu-Bissau, míří do Senegalu

Západ Afriky postihla po letech znovu živoucí pohroma. Osvědčené metody prevence jsou podle odborníků moc nákladné, a tak se africké vlády často uchylují k zoufalým opatřením – organizovanému pálení pneumatik nebo k nasazení vojáků s plamenomety.

(pjed)

31.08.2010 16:59

A2

Senegalský prezident Abdoulaye Wade vyzval při poslední invazi sarančat George W. Bushe, ať vyhlásí hmyzu válku. Odůvodnil to argumentem, že útoky mají potenciál zahubit více lidí než teroristé. Foto Niv Singer, flickr.com

Ohromná mračna sarančat napadla v posledním týdnu východní část Guineje-Bissau. Zdroje z nevelké republiky, ležící v nejzápadnějším výběžku Afriky, hovoří o třiačtyřiceti zasažených vesnicích. Dravý hmyz zničil dle očitých svědků úrodu a nyní míří na sever.

„Jsou všude. Ani rozsáhlé sezónní deště je nedokázaly zastavit. V pondělí přelétla první hejna do provincie Farím a míří dál, k hranici se Senegalem,“ uvedl pro AFP Kveba Balde, vládní zmocněnec pro napadenou oblast.

Koncentrace sarančat ve vzduchu se podle zástupců místních úřadů pohybuje mezi 125 až 150 kusy na metr čtvereční. Nejvíce zasaženo bylo okolí města Bafata, ležícího 150 kilometrů na východ od metropole Bissau.

„Jedná se o příslušníky různých druhů. Slétávají se zejména na rýžová pole a plochy oseté dalšími obilovinami. Snažili jsme se je zastavit, ale bez úspěchu,“ řekl francouzské agentuře úředník, který si nepřál být jmenován.

Guinejské ministerstvo zemědělství již vyslalo skupinu odborníků do Contuboelu – oblasti, v níž nálet očekávají v nejbližších dnech. Podle rezortního mluvčího Juvenala Cabrala mají za úkol „zhodnotit situaci“ a „zajistit odpovídající opatření“.

Zahraniční experti ale připomínají, že vlády v západní Africe nemají příliš jak sarančatům čelit. Nejspolehlivější metodou je rozprašování pesticidů z letadel. To si však v oblasti může dovolit jen Maroko. Ještě nákladnější jsou sterilizace samiček nebo aplikace regulátorů hmyzího růstu. Úřady v Guineji, Senegalu či Mauretánii se tak obvykle uchylují k organizovanému pálení pneumatik nebo k nasazení armády, jež ničí největší hejna plamenomety.

K hromadným náletům sarančat dochází v regionu opakovaně, vždy po vydatném období dešťů, kdy se rozšiřuje nabídka potravy a hmyz se snadno přemnoží.

Největší invaze poslední doby byla zaznamenána v roce 2004 a 2005. Hmyz tehdy napadl nejen západ, ale i středovýchod kontinentu – Niger, Čad i západ Súdánu.


Další informace:
Africa News Locusts attack Guinea Bissua
AFP Locusts swarm over 40 villages in Guinea Bissau


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.