Lidé nejvíce postižení změnami klimatu přivezli do Kodaně své příběhy

V Kodani se nekoná jenom politický summit. Vůbec poprvé se tu sešli také lidé postižení prvními ostřejšími projevy klimatických změn. Přivezli své příběhy a radili se, co lze proti změnám klimatu udělat zdola. Sešel se nimi například Desmond Tutu.

(sal)

16.12.2009 12:38

4185723846_5cb6a824f5_b

V Kodani se paralelně s hlavním diplomatickým jednáním koná řada dalších akcí. Jednu z nejzajímavějších pořádala organizace Oxfam. Foto kk+, flickr.com

Konference organizovaná Oxfamem a kampaní TckTckTck se uskutečnila v Kodani právě v době sílících sporů mezi delegáty bohatých a chudých států. Zúčastnili se jí lidé postižení prvními vážnějšími projevy klimatických změn a také řada osobností.

Rozvojovým zemím se dlouhodobě nelíbí, že ty bohaté od nich požadují nepřiměřeně mnoho a jsou málo přísné samy na sebe. Arcibiskup Desmond Tutu na konferenci řekl: „Ti, kdož dnes mají moc přijmout opatření proti změnám klimatu, jsou titíž, kteří je způsobili.“

Claudia Ciobanová ve své zprávě pro IPS News napsala: „Oběti klimatických změn z celého světa se snažily přinést vládním vyjednávačům v Kodani svá svědectví, prokazující, že životy nás všech jsou v ohrožení, pokud nebude v Kodani uzavřena spravedlivá dohoda.“

Rolník Caetano Juanca z peruánského města Cuzco řekl, že on a jeho bratři z Latinské Ameriky trpí, aniž by byli vinni, a volal po dohodě, která by respektovala „Pačamamu“(Matku Zemi).

Pro IPS News Juanca dodal: „Nevěřím vládám bohatých států, protože je zajímají pouze peníze a Pačamama jim nic neříká. Ale věřím lidem, práci církve a komunit - to jsou lidé, kteří se opravdu starají.“

Podle Pelonesy Alofové z Trinidadu a Tobaga vládní vyjednavači bohatých zemí „kupují a prodávají“ lidské životy. „Copak není jasné, že s klimatickou změnou se nedá vyjednávat?“ ptala se.

Konstanc Okoletová z Ugandy řekla, že její blízcí už nevědí, kdy mají sázet a kdy sklízet, že mají jídlo jen jednou za den a že zmizela roční období. „Jsem tady, abych řekla vrcholným světovým představitelům, že chceme zpátky roční období!“ uvedla.

Šorbanu Chatunová z Bangladéše mluvila o tom, že se v její oblasti přestalo dařit tradičním plodinám a její manžel musel shánět potravu pro divoká zvířata, aby je nesežrala. Později byl její dům zničen cyklónem. „ Nejprve jsem si myslela, že nás trestá Bůh,“ řekla, „ale později jsem si uvědomila, že to způsobil člověk.“

Mary Robinsonová, bývalá komisařka OSN pro lidská práva, která spolu s Desmondem Tutu setkání moderovala, řekla, že existuje hluboká nerovnováha v míře, jakou jednotlivé oblasti změnami klimatu trpí. Robinsonová upozornila na paradox, že trpí nejvíce ti, kteří se na změnách klimatu podíleli nejméně.

Mary Robinsonová také varovala, že „pokud bohaté státy v Kodani selžou, mezinárodní společenství se ocitne v chaosu“.

Podle reportáže Emily Gertzová na webu Oxfamu vyzdvihl Tutu pozitivní hodnotu občanského boje proti změnám klimatu. Vyjádřil radost z toho, kolik lidí se na celém světě rozhodlo bojovat proti globálnímu oteplování a také z finanční pomoci, která již byla nejvíce postiženým poskytnuta.

Tutu poznamenal, že mnozí ze stovek tisíců lidí, kteří minulou sobotu protestovali, zažili také změnu sebe sama. „Vyzařovalo z  nich výjimečné dobro,“ řekl jihoafrický arcibiskup.

Další informace
IPS News ''The Struggle Does Not Stop Here,'' Say Witnesses
Oxfam America Desmond Tutu, Climate Change Witnesses Come Together in CopenhagenA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.