Klaus a Kopicová: na Akademii věd peníze nebudou

Prezident Klaus i ministryně školství Kopicová dali akademikům najevo, že se kvůli krizi budou muset uskromnit.

(jm)

15.12.2009 18:51

253357_mediafax_mikulas_krepelka

Ministryně Kopicová a prezident Klaus šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše nepotěšili. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Akademie věd, která bojuje proti nové politice financování české vědy, se během svého úterního sněmu nedočkala dobrých zpráv: jak prezident Václav Klaus, tak ministryně školství Miroslava Kopicová prohlásili, že vědci dostávají peněz příliš a že by se měli kvůli krizi uskromnit. Podle ministryně Česká republika na financování vědy v současném rozsahu nemá, protože už nyní jde na vědu příliš peněz.

Argument s krizí je přitom novinka: předtím byla Akademie věd obviňována z nehospodárnosti. Proti tomu se akademici bránili tím, že se jim do nákladů na rozdíl od univerzit započítává také správa budov a že plánovaná kritéria hodnocení vědy jsou nastavena tak, že přesměrují peníze na základní výzkum soukromým firmám. Podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše je hlavní problém v Radě pro výzkum, vývoj a inovace, která nový systém rozdělování peněz navrhla: navrhovaná metodika je podle něj zcela nesmyslná.

Na protest proti postupu Rady nedávno odmítl astrofyzik Jiří Grygar přijmout cenu, kterou mu Rada chtěla společně s půl milionem korun udělit. „Tato cena nese jméno instituce, která v poslední době vyvíjí činnost, která podle mého soudu vážně poškozuje dobré jméno Akademie věd ČR, v níž právě půlstoletí pracuji. (...) Poslední publikované návrhy a doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovace mohou dokonce v příštích letech ohrozit podle mého názoru samotnou existenci Akademie věd," uvedl ve svém písemném odmítnutí ceny Grygar.

Kvůli nesouhlasu s podfinancování české vědy také vznikla iniciativa Věda žije!, která dokonce uspořádala několik happeningů a demonstrací. Podle prohlášení iniciativy je návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace likvidační a snaží se Akademii a univerzity postavit proti sobě. Podle iniciativy by měla být současná Rada odvolána a plán na drastické škrty v prostředcích na základní výzkum zrušen. Iniciativa také podporuje kritiku tzv. Bílé knihy, která mimo jiné zamýšlela zavést na veřejných univerzitách školné. „Nesmíříme se s pokusy obětovat budoucnost vzdělanosti a kultury v České republice vidině krátkodobých zisků," uvádí iniciativa ve svém prohlášení.

Další informace:
Idnes.cz Akademici sněmují v Praze, Klaus i Kopicová jim zbořili vidinu peněz
Věda žije internetové stránky


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.