Do oblastí postižených povodněmi pošle vláda 350 milionů

Kabinet ve středu uvolnil z rozpočtové rezervy 350 milionů korun. Peníze poputují do oblastí poškozených záplavami a mají být použity především na obnovu dopravní infrastruktury.

(čtk)

11.08.2010 17:28

355995_mediafax_pavel_smrz

Na odklizení následků povodní putují první stamiliony. Přednost před poškozenými jedinci má ale ifrastruktura. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Vláda dnes rozhodla o uvolnění 350 milionů korun z rozpočtové rezervy na řešení naléhavých požadavků při odstraňování následků víkendových povodní. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Peníze na jeho pokyn uvolní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na základě požadavků jednotlivých resortů, na které se se svými žádostmi budou moci obracet kraje či obce. Podle Nečase je pro obce nejrychlejší cestou požádat o naléhavou pomoc z nyní uvolňovaných peněz kraje, které žádost předají přímo ministerstvu financí.

Podle Kalouska není dnešní vládní krok výzvou obcím a krajům k celkovému vyčíslení škod po povodni. „Vláda tímto krokem říká: Máme v tuto chvíli dostatek prostředků pro urgentní a naléhavé žádosti," vysvětlil ministr financí. Peníze mohou být podle Nečase použity například na stavbu provizorních mostů či obnovu základní infrastruktury.

Už v pondělí kabinet na mimořádném jednání reagoval na víkendové náhlé záplavy na severu Čech uvolněním 40 milionů korun pro Liberecký kraj. Nečas dnes řekl, že je „v delším časovém horizontu" potřeba počkat na součet vzniklých škod, aby bylo možné určit, na odstraňovaní kterých se bude podílet i stát ze svého rozpočtu.

Postižené regiony škody předběžně odhadují v miliardách korun, víkendové záplavy si v severních Čechách vyžádaly také nejméně pět lidských životů, další osoby se pohřešují.

Vláda předpokládá, že na obnově se kromě státu budou podílet i kraje, obce a také pojišťovny, řekl dnes Nečas. Přehled o celkových škodách by mohl mít kabinet k dispozici v řádu týdnů, doplnil jej Kalousek.

Hladiny řek v zasažených oblastech se vracejí k normálu. Obyvatelé a vodohospodáři se ale bojí, že další ohlášený déšť situaci znovu zhorší. V Libereckém a Ústeckém kraji dál trvávají problémy v železniční i silniční dopravě. Mnozí lidé jsou stále bez dodávek plynu a elektřiny.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.