Rozhodnutí ÚS o Lisabonu odloženo

Ústavní soud se rozhodl, že své rozhodnutí odloží. Skupina stěžujících si senátorů stejně jako napjatá Evropská unie si tak na verdikt počkají minimálně do příštího úterý.

(jm)

27.10.2009 18:22

Img_4184

Foto Lukáš Čerman

Jednání soudu proběhlo ve znamení slovních potyček, demonstranty proti Lisabonu odklidila policie do stometrové vzdálenosti od soudní budovy. Předseda soudu Petr Rychetský nakonec před třetí hodinou rozhodl o odročení jednání na příští úterý, přitom se verdikt očekával již tento týden.

Byl to přitom právě Rychteský, kdo začal mluvit o obstrukcích, a to poté, co se senátoři rozhodli udělat v textu stížnosti na poslední chvíli změny. Od senátorů se mu také během procesu dostalo obvinění z podjatosti, protože se prý sešel s německým velvyslancem a mluvil s ním o projednávání Lisabonské smlouvy. Plénum Ústavního soudu námitku senátorů odmítlo. Po dlouhém odpoledním proslovu místopředsedy vlády Štefana Füleho pak soud odložil jednání na neurčito.

Odklad mimo jiné znamená, že prezident Václav Klaus nyní nemůže Lisabonskou smlouvu podepsat. Na bruselském summitu, který měl vyřešit osud Klausovy podmínky k textu smlouvy, se bude rozhodovat o české výjimce v nejistotě, jak nakonec ratifikace v České republice dopadne. Nepředpokládá se však, že by Ústavní soud shodil Lisabon ze stolu.

Česká republika nicméně stále zůstává poslední zemí z evropské sedmadvacítky, která smlouvu neratifikovala.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.