Alfons Mucha se stal stálicí české secese

Galerie U Betlémské kaple připravila expozici secesních plakátů, dekorativních panó a tisků.

Věra Jirousová

08.08.2010 08:43

Jirousova

Alfons Mucha, Krajanská výstava v Ivančicích, 1912. Foto Galerie U Betlémské kaple

Na výstavě jsou vedle originálních litografických plakátů a kreseb Alfonse Muchy zastoupeny i secesní tisky a kresby, které vytvořili Vojtěch Preissig, František Tavík Šimon, Max Švabinský, Jaromír Stretti-Zamponi aj.

Dva barevné dřevoryty z cyklu Mystikové a vizionáři zde představí ranou tvorbu Josefa Váchala, grafický list, Fontána, připomene rané dílo Františka Kupky.

Expozice je věnovaná především Muchovu dílu, raným panó pro firmu Home-Decor, plakátům pro divadlo Sarah Bernhardtové z jeho vrcholného pařížského období (kolem r. 1900), i méně známým plakátům s motivy lidového umění pro Všesokolský slet a Krajinskou výstavu v Ivančicích (po 1910).

Muchův grafický design využívá obecné symboly přelomu století i dynamické linie secesního stylu. Jeho idealizované obrazy v rámci akademické konvence vyjadřují rozporuplné extempore doby zvané La Belle Epoque.

Je známo, že její „nevinná“ dekorativní fasáda iluzí a utopie měšťanské kultury zakrývala narůstající sociální důsledky evropské krize, které vyústily do krvavé historie století dvou světových válek.

Alfons Mucha a česká secese;
Galerie U Betlémské kaple;
Betlémské nám. 8, Praha 1;
otevřeno denně 10 – 18 hodin,
www.galerieonline.cz;
výstava potrvá do 5. 9. 2010


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.