Indičtí ochranáři žádají konec sloních požehnání

Rituální akt, při němž jsou v chrámech chovaní sloni nuceni přikládat chobot na hlavu poutníků, je podle ochranářů pro zvíře nejen nepříjemný, ale i zdravotně riskantní.

(pjed)

04.08.2010 18:48

A3

Obyvatelé klášterů často své slony zdobí drobnými malůvkami. Foto Sav McKay, flickr.com

Představitelé lesní stráže v jihoindickém státě Tamilnádu předali zástupcům správy hinduistických klášterů oficiální žádost, aby přestali slony, které si v chrámech chovají, nutit k takzvanému požehnání. Tak se dle lokální náboženské tradice nazývá rituální přiložení sloního chobotu k hlavě poutníka.

Podle ochranářů je akt pro obřího savce nejen nepříjemnou povinností, ale i velkým zdravotním rizikem. Každý chrámový slon totiž žehná v průměru pěti stům poutníků denně a ochranářům se podařilo dokázat, že v minimálně čtyřech případech zvíře v důsledku požehnání onemocnělo tuberkulózou, na níž posléze zemřelo.

Správa klášterů na žádost jasně neodpověděla. Její mluvčí pouze pro agentury uvedl, že se jí orgán bude zabývat.

Chování slonů v indických klášterech dlouhodobě kritizují různé organizace ochránců zvířat. Poukazují přitom na skutečnost, že slon je inteligentní a sociální zvíře a v izolaci, která je pro klášterní chovy typická, celý život trpí.

V klášterech ve státě Tamilnádu je chováno více než padesát takovýchto slonů.


Další informace:
BBC News India elephant blessings 'to stop' due to health risk


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.