Mexiko zvažuje širokou legalizaci drog

Četní mexičtí politikové a intelektuálové se domnívají, že plošná legalizace oblíbených drog ukončí válku s gangy. Podle prezidenta Calderóna je o této možnosti třeba debatovat.

(pjed)

04.08.2010 16:54

Kellene

Jenom za letošní červenec bylo v Mexiku drogovými kartely zavražděno 1234 lidí. Teroristé v Iráku zabili za stejnou dobu 220 až 534 osob. Foto Kellene, flickr.com

Nejen marihuana, peyotl a další přírodní drogy, ale i extáze nebo opium by mohly být v budoucnu v Mexiku užívány beztrestně. Tamní prezident Felipe Calderón v úterý vyzval k diskusi nad názorem, který již delší dobu hlásá skupina intelektuálů a politiků: jedině legalizace populárních drog umožní mexické vládě ukončit krvavou válku s gangy a drogovými kartely.

Calderón vystoupil s oznámením v době, kdy se na mexických úřadech dokončují rozbory aktuálního stavu bojů. Z dosud neúplných materiálů vyplývá, že v nich od roku 2006 zahynulo 28 tisíc lidí, přičemž jen na letošní červenec připadá 1234 příslušně motivovaných vražd.

Podle agenturních komentářů souvisí Calderónova výzva také s iniciativou Césara Gavirii, Ernesta Zedilla a Fernanda Cardosa – bývalých prezidentů Kolumbie, Mexika a Brazílie. Ti již od minulého roku dokládají, jak právě kriminalizace drog umožňuje kartelům bohatnout na jejich výrobě, distribuci a pašování. Vloni bývalí prezidenti lobovali nejvíc za legalizaci marihuany. Nyní se věnují šíření informací o různých způsobech ne-represivní regulace užívání drog obecně.

Boje mezi výrobci a pašeráky drog se vedou v Mexiku mnoho let. Teprve po nástupu Felipe Calderóna v roce 2006 však byla do války plně vtažena i vláda. Calderón nasadil proti organizovanému zločinu armádu, kartely ale investovaly velkou část zisků do zbraní a zarputile se brání. Zbraně a bojové vybavení nakoupené proti vojákům  navíc využívají i k vzájemným bojům, které nezřídka devastují celá města.

Komentátoři většinou soudí, že Calederónova vláda dosahuje ve válce jen dílčích úspěchů. Podle úterní prezentace ředitele mexické tajné služby Guillerma Valdese bylo od roku 2006 mafiím zabaveno na 84 tisíc zbraní, 411 milionů amerických dolarů a dalších 26 milionů dolarů v mexických pesos. Dle prezidenta jde o důkaz, že tvrdý přístup přináší výsledky. Podle pozorovatelů však enormní počet mrtvých ukazuje na něco jiného.

Jak připomíná AP, Calderón byl vždy proti dekriminalizaci či legalizaci jakýchkoliv drog. Fakt, že nyní hodlá o této možnosti diskutovat, napovídá, že válka s kartely neprobíhá dle jeho představ.


Další informace:
AP Mexico ready to debate legalisation as drug war claims 28,000 lives
News24 Mexico may legalise drugs
CNN Commentary: Legalize drugs to stop violence
The American Prospect Latin America's Legalization Push
No Coercion Mexico moves ahead of U.S. in drug legalization


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Jiří Šíma - Brno

Zajímavá zpráva Středa, 4.Srpna 2010, 17:50:58

Jsem zvědav kam to povede.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 4.Srpna 2010, 22:51:36

Díky. Pod níže uvedenými odkazy jsou ještě pozoruhodné mapky, které ukazují rozdělení Mexika mezi jednotlivé kartely, respektive cesty nejznámějších narkotik. Kvůli autorským právům je bohužel nemůžeme publikovat přímo...

http://exiledonline.com/wp-content/uploads/2010/04/Cartels-of-Mexico.gif

http://arizona.indymedia.org/uploads/2008/10/drug-traffic-routes-and-cartel-areas.jpg

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.