Chystaná novela autorského zákona vyvolala bouři nevole

Připravovaná novela autorského zákona unikla na veřejnost. Podle kritiků je znění výhodné pouze pro podnikatele a kolektivní správce, veřejné instituce naopak vážně poškodí.

(dar)

04.08.2010 12:37

306693_mediafax_martin_majer

Nová úprava autorského zákona nás podle České pirátské strany vrací před listopad 89. Foto Martin Majer, Mediafax

Návrh novely autorského zákona, kterou v tichosti připravuje ministerstvo kultury s kolektivními správci OSA, Dilia a dalšími subjekty, unikla na veřejnost a vzbudila silnou nevoli mezi zastánci svobodného sdílení informací. Text návrhu zveřejnily Pirátské noviny.

Podle České pirátské strany prosadily OSA a Dilia do návrhu opatření, která by poškodila autory, umělce, knihovny i uživatele Internetu. Podle kritiků hájí pouze zájmy kolektivních správců, kteří jsou soukromými občanskými sdruženími a díky novele si mohou přijít na stamilionové částky.

Nově mají inkasovat například za díla, u nichž není znám autor. Návrh také vrací povinnost nahlašovat předem OSA veškeré živé produkce, včetně podrobného programu. OSA by tedy mohla znovu vnikat na koncerty, které jí nebyly ohlášeny deset dní předem.

Novela naopak snižuje výši odměny pro autory a finančně poškozuje veřejné knihovny, školy a úřady. Ty by musely každý rok zaplatit 140 milionů korun agentuře Dilia za to, že mohou mít ve svých prostorách kopírky a tiskárny.

Nová úprava také prakticky znemožňuje například používání tzv. svobodných licencí. Vážně ohrožena by byla i internetová rádia.

„Návrh je rozsáhlý a ve svém důsledku neguje i ty nepatrné pokroky, které byly za poslední léta učiněny. V některých částech nás vrací kamsi před listopad 1989, kdy navrhuje i registraci tiskáren pod sankcí pokut za nesplnění ohlašovací povinnosti. Novela je výhodná pouze pro podnikatele a kolektivní správce, ale státní knihovny a školy zjevně poškodí,“ píše se v analýze Pirátských novin.

Piráti také ministerstvu vytýkají, že text vznikal v utajení zcela bez veřejné diskuze. Ministerstvo kultury dokonce odmítlo žádost Pirátské strany, jež o text návrhu požádala. Znění novely však přesto na veřejnost proniklo.

„Považujeme za pochybení ministerstva, že takto závažný návrh samo nepředložilo k veřejné diskusi a že ho dokonce bezdůvodně odmítlo poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Další informace:
Pn-piratskasit.cz Chci prachy, napíšu zákon.Unikla pracovní verze novely autorského zákona
Ceskapiratskastrana.cz Uniklý návrh novely autorského zákona


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.